AISI 316 Ti paslanmaz çeliğin işlenmesinde kesici uç geometrisinin kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğüne etkisi
The effect of insert geometry on cutting forces and surface roughness in machining of AISI 316 Ti stainless steel
  1. Tez No: 303510
  2. Yazar: AHMET AYTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS KAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, AISI 316 Ti paslanmaz çelik malzemesi karbür uçlarla tornalanmıştır. Deneylerde kaplamalı değişik uç geometrisine sahip uçlar kullanılmıştır. Kullanılan kesici uç burun yarıçapı ve uç talaş kırıcı deseninin kesme kuvvetlerine ve yüzey pürüzlülüğüne etkisi araştırılmıştır. Farklı kesme parametreleri (ilerleme ve kesme hızı) kullanılarak, Üniversal torna tezgahlarında birçok deneyler yapılmıştır. Paslanmaz çelik malzemesinin işlenmesi sırasında kesme kuvvetleri ölçülmüştür. Kesme kuvvetlerinin ölçülmesinde dinamometre kullanılmıştır. Üniversal torna tezgahına dinamometrenin bağlanabilmesi için bazı aparatlar tasarlanarak imal edilmiştir. İşlenen malzemeler üzerinde yüzey pürüzlülüğü ölçülmüştür. Elde edilen tüm veriler kayıt altına alındıktan sonra değerlendirilmiştir. Sonuç olarak ilerleme artıkça kesme kuvvetlerinin arttığı, gözlenmiştir. Elde edilen yüzeyler üzerinde ise, kesici burun yarıçapının artması ile yüzey pürüzlülüğünün azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, AISI 316 Ti stainless steel material has been turned with cemented carbide inserts. In the experiments different coated inserts having different insert geometry were used. The effect of insert nose radius and chip breaker geometry on cutting forces and surface roughness was investigated. The experiments were carried out on a conventional lathe using different cutting parameters namely feed rate and cutting speed. The cutting forces were measured during turning the stainless steel material. A dynamometer was used to measure cutting forces and moment. A cutting tool mounting apparatus was designed and manufactured for the conventional lathe. The surface roughness of the machined parts were measured. The obtained data were evaluated. The experimental results have shown that cutting forces increased with increasing feed rate.