4-6 yaş Kur'an kursları öğretim programının dini bilgiler-1 öğrenme alanının kazanımlar açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the Qur'an courses teaching program for 4-6 years in religious information-1 learning field in terms of achievements
  1. Tez No: 783948
  2. Yazar: MÜCAHİDE DAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUD IŞIKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Küreselleşen ve teknolojiyle hızla değişen dünyada dini ve ahlaki değerler de her geçen gün tahribata uğramakta ve eğitimi giderek zorlaşmaktadır. Her taraftan kuşatılmış olan çocuklarımız toplumdan ve değerlerinden uzaklaşmakta ve bireyselleşmektedir. Belki de değerlerin öğretimi hiçbir zaman bu zamandaki kadar önemli ve bir o kadar da zor olmamıştı. Bu eğitimin verilmesinde en kritik dönemi ise 0-6 yaş arası oluşturmaktadır. Bu amaçla 2013 yılında uygulamaya geçirilen Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 yaş Kur'an kursları projesi ayrı bir öneme sahiptir. Bu projenin öğretim programının daha verimli ve etkin hale getirilebilmesi, planlamasının yapılabilmesi ve varsa eksikliklerinin tespit edilip çözüm önerilerinin getirilebilmesi için programın değişen zaman ve şartlar göz önüne alınarak aralıklarla revize edilmesi gerekir. Bunu yaparken en önemli konuların başında ise çocukların bilişsel, sosyal, duygusal, fiziksel, dini ve ahlaki gelişimlerinin dikkate alınması gelmektedir. Bu çalışmamızda Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 yaş öğretim programı Dini Bilgiler-1 öğrenim alanının kazanımlarını çocukların gelişim özelliklerine uygunluğu yönünden incelemeye çalıştık. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde 4-6 yaş Kur'an kursları tarihsel süreci, oluşumu ve öğretim programı, ikinci bölümde de 4-6 yaş çocuklarının gelişim özellikleri yer almaktadır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise, 4-6 yaş öğretim programı Dini Bilgiler-1 alanındaki (Dua, Şükür ve Özür Dileme, Sevgi ve Merhamet, Saygı, Sorumluluk, Yardımlaşma, Sabır, İyilik, Doğruluk ve Dürüstlük, Adalet ) ünitelerin kazanımlarının gelişim özelliklerine uygunluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world which is globalizing and rapidly changing with technology, religious and moral values are being undermined day by day and education in these areas is getting harder and harder. Our children, who are totally besieged by unfavorable effects, alienate away from society and its values, becoming individualized. Perhaps the teaching of values has never been so important or difficult as it is today. The most critical period for this education is between 0-6 years old. For this purpose, the Qur'an courses project for children aged 4-6, launched by the Presidency of Religious Affairs in 2013, is of particular importance. In order to make the curriculum of this project more efficient and effective, to make its planning, to identify its deficiencies, if any, and to propose solutions that address them, the education program should be revised periodically, taking into account the changing times and conditions. In doing this, one of the most important issues is to take into consideration the cognitive, social, emotional, physical, religious and moral development of children. In this study, we tried to examine the learning outcomes of the section Religious Knowledge 1 of the instructional program of the Presidency of Religious Affairs for children aged 4-6 in terms of their appropriateness for the developmental characteristics of children. The present study consists of three parts. In the first part, the historical process, formation and curriculum of Qur'an courses for those aged 4-6 years, and in the second part, the developmental characteristics of children aged 4-6 are discussed. In the third part of the study, we examined the appropriateness of the learning outcomes of the units in the Religious Knowledge 1 (Prayer, Gratitude and Apology, Love and Compassion, Respect, Responsibility, Cooperation, Patience, Kindness, Truthfulness and Honesty, Justice) in the instruction program of 4-6 year olds for their developmental characteristics.