Türkiye'de çelik taşıyıcı sistemli binaların detaylandırma açısından incelenmesi
- Tez No: 78395
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bu tezde çeliğin yapıdaki tarihi gelişimi, demirin bulunmasından itibaren başlayarak, çok katlı çelik yapıların dünyadaki ve paralel olarak Türkiye'deki tarihi gelişimi irdelenmiştir. Türkiye'de çelik yapı üretiminin, tüm yapı sektörü içindeki payının incelenmesi ve Türkiye'deki çelik yapı uygulamalarının, dünyadaki çelik yapı uygulamalarıyla temeldeki farklılıklarının karşılaştırılarak ortaya çıkarılması genel olarak bu tezin kapsamına alınmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde sorunun ana hatları belirtilmiş ; amaçlar ve kapsam kısırımda konunun önemi ve sınırlılıklar geniş bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Yöntem kısmında ise tezin genelinde izlenecek yol ve ana hatlar kısaca ortaya konulmuştur. Tezin ikinci bölümünde çelik malzemenin tanım, tarihsel gelişimi, özellikleri ve bileşenleri üzerinde durulmuş; çelik mamulleri elde etme şekilleri incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde çelik yapıların tarihsel gelişimi dünyada ve ülkemizde ayrı ayrı ele alınmıştır. Tezin dördüncü bölümünde Çelik yapı tasarımını etkileyen faktörler üzerinde durulmuş, bu faktörler ile ilgili bilgi verilmeye çalışılmıştır. Tezin beşinci bölümünde çelik taşıyıcı bina sistemleri irdelenmiş ve bunların dünyadaki kullanımları örnek ve detaylarla zenginleştirilerek genel olarak verilmiştir. Tezin altıncı bölümünde ülkemiz koşullarında tasarım ve uygulama kolaylığı belirlenen çelik çerçeve sistemler hakkında daha kapsamlı olarak incelemeye girilmiştir. Tezin ana konusunu oluşturan bu bölümde çelik çerçeve taşıyıcı sistemin yapı elemanları ve bileşenleri detay ve örneklerle desteklenerek tezde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the historical improvement of steel construction of multi-story buildings is investigated by examples, through out the World and Turkey, where it indicates a parallel response with the World. Comparison of steel construction production ratio with the whole building sector in Turkey, investigation and the comparison of basic differences in the steel construction applications between Turkey and the World is also studied in this thesis. In the first stage, the basic lines are determined. In the part of purposes and contents, the importance and the borders of the subject are introduced by a large viewpoint. In the part of methods, the general path for the whole thesis and the basic lines are summarized. In the second chapter, the definition, historical improvement, properties and the components of the steel material and also the methods of steel product manufacturaing is investigated. Through out the third chapter, the historical improvement of the steel construction in the world and the Turkey is dealed with, generally. The fourth stage consists of the study about the factors those effects the design of steel construction. A detailed information about these factors are also presented. The following chapter, chapter five, steel carrier construction systems are examined and the application of this systems are generalized and presented by the examples and the details. At the last stage, the steel framed systems those have convenience for the design and application in Turkey are re-studied in details. Structural compenents and elements of steel carrier construction systems are clarified by examples which is also the main idea of the thesis. XIII