Türkiye bina deprem yönetmeliği 2019'a göre tasarımı yapılmış örnek bir binanın betonarme, çelik ve kompozit tasarımlarının karşılaştırılması
Comparison of reinforced concrete, steel and composite design of a sample building according to the Turkish building earthquake regulation 2019
  1. Tez No: 983741
  2. Yazar: MERTCAN SIRTIKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖZŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yapısal çelik ve betonarmenin üstün özelliklerini bir araya getirilmesi ile geleneksel çelik veya betonarme yapı sistemlerine kıyasla daha üstün özelliklere sahip olması sebebiyle tüm dünyada kompozit yapıların kullanımı her geçen gün artmaktadır. Türkiye gibi depremselliği fazla olan bir coğrafyada inşa edilecek binaların depreme dayanıklı, ilk yapım ve işletme maliyetlerinin düşük olması gerekmektedir. Türkiye koşulları için uygun taşıyıcı sistemlerden birisi de kompozit yapılar olup, tüm dünyada olduğu Türkiye'de de kompozit yapıların kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de yaygın olarak kullanılan betonarme binalardan farklı olarak kompozit binaların tasarımı incelenmiştir. Kompozit binaların yapısal davranışları ile taşıyıcı sistem maliyetleri örnek bir bina üzerinden irdelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla çerçeve taşıyıcı sistemli örnek bir ofis binası seçilerek betonarme, çelik ve kompozit taşıyıcı sistem türleri için tasarımları Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2019 (TBDY 2019), Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapımına Dair Esaslar 2018 (ÇYTHYEY 2018) ve TS 500 Betonarme Yapıların Tasarımı ve Yapım Kuralları 2000 (TS 500)'e göre yapılmış ve yapısal analiz sonuçları ile taşıyıcı sistem maliyetleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of composite structures is increasing day by day all over the world because they combine the superior properties of structural steel and reinforced concrete and have superior properties compared to traditional steel or reinforced concrete building systems. Buildings to be constructed in a highly seismic geography such as Türkiye must be earthquake resistant and have low initial construction and operating costs. Composite structures are one of the suitable structural systems for Türkiye's conditions, and the use of composite structures is increasing day by day in Türkiye as well as all over the world. In this thesis, the design of composite buildings, which are different from the reinforced concrete buildings commonly used in Türkiye, is investigated. The structural behavior and structural systems costs of composite buildings were examined through a sample building. For this purpose, a sample office building with a frame structural system was selected, and designs for reinforced concrete, steel, and composite structural systems were made in accordance with the Turkish Building Earthquake Code 2019 (TBEC 2019), Principles on Design, Calculation and Construction of Steel Structures 2018 (RDCCPSS 2018) and the Design and Construction Rules for Reinforced Concrete Structures 2000 (TS 500) and the analysis results and structural systems costs were compared.