Çelik sanayi binalarında farklı çapraz türlerinin yapısal sistem üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different types of braces on the structural system in steel industry buildings
- Tez No: 943433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye'nin depremselliği nedeniyle Türkiye'de inşa edilecek binaların depreme dayanıklı, ilk yapım ve işletme maliyetlerinin düşük olması gerekmektedir. İçerisinde önemli makine ve malzeme bulunan sanayi binaları ile depolarında deprem etkisinde meydana gelen hasarlar ülkelerin sanayi üretimi ve ekonomisini olumsuz şekilde etkilemektedir. Sanayi binalarında yaygın olarak kullanılan çelik taşıyıcı sistemlerin yatay yük taşıma kapasitesini arttırmak ve yatay ötelenmelerini sınırlandırmak için kullanılan çelik çaprazların kesitleri, yönleri ve yerleri binanın yatay yük etkisinde farklı davranış göstermesine neden olmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'deki mevcut sanayi binalarını temsil edebilecek örnek bir çelik sanayi binası modeli üzerinden merkezi çapraz türünün sanayi binalarının yapısal davranışı üzerindeki etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla seçilen tek açıklıklı tek katlı örnek bir çelik sanayi binası farklı merkezi çelik çapraz türleri için Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmelik 2018 ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018'e göre tasarlanmıştır. Örnek çelik sanayi binası modelinin X çapraz sistem, ters V çapraz sistem, V çapraz sistem, K çapraz sistem ve diyagonal çapraz sistem için yapısal analiz sonuçları karşılaştırılarak merkezi çapraz türünün yatay yük altında bina yapısal davranışına etkisi araştırılmıştır. Çalışmada ayrıca farklı merkezi çelik çapraz sistemli örnek çelik sanayi binası modeline statik itme analizi uygulanarak doğrusal olmayan davranış belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Buildings constructed in Türkiye should be earthquake-resistant and have low initial construction and operating costs due to the seismicity of Türkiye. Industrial production and the economy of countries are adversely affected due to earthquake damage to industrial buildings and warehouses containing important machinery and materials. The cross-sections, directions and locations of the steel braces used to increase the horizontal load-carrying capacity and limit the horizontal drifts of the steel structural systems widely used in industrial buildings cause the building to behave differently under the effect of horizontal load. This study investigates the effect of different types of central bracing on the structural behavior of industrial buildings through a steel industrial building model that can represent the existing industrial buildings in Türkiye. For this purpose, the selected single-span, single-storey sample steel industrial building was designed according to the Regulation on Design, Calculation and Construction Principles of Steel Structures 2018 and the Turkish Building Earthquake Code 2018 for different central steel brace types. The structural analysis results of the model steel industrial building model for X bracing system, inverted V bracing system, V bracing system, K bracing system and diagonal bracing system were compared and the effect of central bracing type on the structural behavior of the building under horizontal load was investigated. In the study, the nonlinear behavior of the steel industrial building model with different central steel bracing systems was also determined by applying static pushover analysis.