Adölesanların Akdeniz diyetine uyumu ile duygusal yeme ve stres durumlarının saptanması
Adaptation of adolescents to Mediterranean diet and detection of emotional eating and stress states
- Tez No: 783986
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR GÖBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma adölesanların sağlıklı beslenme, duygusal yeme ve stres durumlarının saptanması amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Bu araştırmaya yaşları 11-14 arasında değişen 281 gönüllü adölesan birey katılmıştır. Oluşturulan anket formunda bireylerin genel özellikleri, antropometrik ölçüm verileri belirlenmiş ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı alınmış, ayrıca Akdeniz Diyeti Kalite İndeksi (KİDMED), Beslenme Egzersiz Davranışları Ölçeği (BEDÖ), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), Çocuk ve Adölesanlar için Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ-Ç) uygulanmıştır. Çalışmaya katılan adölesanların %58,4'ü erkek, %41,6'sı kadın olup yaş ortalamaları erkeklerin 11,94±1,08 kadınların 12,30±1,15 yıldır. Katılımcıların %27,8'i hafif şişman, %16,7'si obezdir. Katılımcıların Akdeniz Diyetine uyumları incelendiğinde %25,3'ünün düşük uyum, %53,0'ünün orta uyum, %21,7'sinin yüksek uyum sağladığı tespit edilmiştir. Cinsiyete göre KİDMED puanları istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (χ2=7,412; p=0,025). Erkeklerde çok düşük ve iyi diyet kalitesi oranı, kadınlardaki çok düşük ve iyi diyet kalitesi oranından daha yüksek çıkmıştır. Kadınların ASÖ toplam puanları, erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek çıkmıştır. Cinsiyete göre BEDÖ toplam ve alt ölçek puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir (p>0,05). Cinsiyete göre DYÖ-Ç toplam puanları istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (Z=-4,056; p=0,000). Kadınların DYÖ-Ç toplam puanları, erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Cinsiyete göre kullanılan ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki görülmemiştir (p>0,05). BKİ yüksek olan adölesanların strese yatkın olduğu ve duygusal yeme eğilimi olduğu tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to determine the healthy eating, emotional eating and stress status of adolescents. 281 volunteer adolescent individuals aged between 11-14 participated in this study. In the questionnaire form, the general characteristics of the individuals, anthropometric measurement data were determined and a 24-hour retrospective food consumption record was taken. In addition, the Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED), the Nutrition Exercise Behaviors Scale (NEBS), the Perceived Stress Scale (PSS), and the Emotional Eating Scale for Children and Adolescents (EES-C) were applied. 58.4% of the adolescents participating in the study were male and 41.6% were female, with an average age of 11.94±1.08 for males and 12.30±1.15 years for females. 27.8% of the participants were slightly overweight and 16.7% were obese. There was no statistically significant difference in the percentages of adolescents meeting energy and nutrients (p>0.05). When the compliance of the participants to the Mediterranean Diet was examined, it was determined that 25.3% had low compliance, 53.0% moderate compliance, and 21.7% high compliance. KİDMED scores according to gender were statistically significant (χ2=7.412; p=0.025). The rate of very low and good diet quality in men was higher than the rate of very low and good diet quality in women. Women's PSS total scores were significantly higher than men's. There was no statistically significant difference in terms of NEBS total and subscale scores according to gender (p>0.05). EES-C total scores by gender were found to be statistically significant (Z=-4,056; p=0.000). Women's EES-C total scores were found to be significantly higher than men's. There was no statistically significant relationship between the scale scores used according to gender (p>0.05). It has been determined that adolescents with high BMI are recipient to stress and tend to eat emotionally (p0.05).