Total diz artroplastilerinin orta dönem sonuçlarının klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 783987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATA GÖKALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
GiriĢ ve Amaç: Total diz artroplasti cerrahisinde asıl amaç ağrısız, fonksiyonel ve anatomik diz eklemi elde etmektir. Eklem dejenerasyonuna sebep olan primer gonoartroz, travma, infektif hastalıklar ve romatolojik hastalıklara bağlı geliĢen gonartrozda öncelikli tedavi seçeneği konservatif yöntemlerdir. Konservatif yöntemler ile tedavi edilemeyen ileri derece gonartrozlu hastalarda total diz artroplastisi iyi bir tedavi seçeneği olmaktadır. Bu çalıĢmada total diz artroplasti(TDA) sonrası en az 2 yıl takip edilen hastaların, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası klinik ve radyolojik sonuçları değerlendirilerek literatür ile karĢılaĢtırılması amaçlanmıĢtır. Materyal ve Metod: Bu çalıĢmada 1 Ocak 2016 ile 1 Ocak 2021 yılları arasında gonartroz nedeni ile total diz artroplastisi yapılan hastalar retrospektif olarak incelenmiĢ ve son muayeneleri yapılmıĢtır. Olgular klinik olarak „„American Knee Society Score‟‟, „„Visual Analog Skala(VAS)‟‟, radyolojik olarak „‟Knee Society Radiographic Score‟‟ kullanılarak değerlendirilmiĢtir. Hastaların eklem hareket açıklıkları, aks değiĢimleri ve radyografide gevĢeme bulgusu olan radyolusens alan varlığı değerlendirilmiĢtir. Bulgular: ÇalıĢmamıza 50 hastanın 62 dizi dahil edilmiĢtir. 50 hastanın 46 (%92)‟sı kadın, 4(%8)‟ü erkekti. Hastalarımızın 35(%56,4) sağ dizi, 27(%43,5) sol dizi ameliyat edilmiĢtir. Hastalarımızın ortalama takip süresi 51,2 ay idi. American Knee Society Score sistemine göre ameliyat öncesi diz skoru 50,5 iken ameliyat sonrası 90,2 „ye çıkmıĢtır. Diz fonksiyonel skoru ameliyat öncesi 54,4 iken ameliyat sonrası 87,5„e çıkmıĢtır.VAS skoru ameliyat öncesi 8,2‟den 1,08‟e düĢmüĢtür. Ortalama fleksiyon aralığı ameliyat öncesi 89,4 º iken ameliyat sonrası 111,6 º „ ye yükselmiĢtir. Protez sağkalım oranı % 98 olarak tespit edilmiĢtir. Sonuç: Olgularımızın orta dönem sonuçları American Knee Society Score, Knee Society Radiographic Score ve VAS sistemine göre literatür ile benzer bulunmuĢtur. Uygun seçilmiĢ gonartroz hastalarında total diz artroplastisi iyi bir tedavi seçeneği olarak uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The main purpose of total knee arthroplasty surgery is to obtain a painless, functional and anatomical knee joint. Conservative methods are the primary treatment for primary gonoarthrosis, and gonartrosis that is caused by trauma, infective diseases and rheumatological diseases that cause joint degeneration. Total knee arthroplasty(TKA) is a good treatment option in patients with advanced gonarthrosis that cannot be treated with conservative methods. In this study, it was aimed to evaluate the preoperative and postoperative clinical and radiological results of patients with at least 2 years follow up TKA and compare them with the literature. Materials and Methods: Patients who underwent total knee arthroplasty due to gonarthrosis between January 1, 2016 and January 1, 2021 were retrospectively examined and their final examinations were made. The cases were evaluated clinically using“American Knee Society Score”,“Visual Analog Scale(VAS)”, and radiologically using“Knee Society Radiographic Score”. The patients' range of motion, axis changes, and the presence of a radiolucency area with loosening on the radiograph were evaluated. Results: 62 knees of 50 patients were included in our study. Of the 50 patients, 46 (92%) were female and 4 (8%) were male. 35 (56.4%) right knee, 27 (43.5%) left knee were operated. The mean follow-up period of our patients was 51.2 months. According to the American Knee Society Score system, while the preoperative knee score was 50.5, it increased to 90.2 postoperatively. Knee functional score increased from 54.4 preoperatively to 87.5 postoperatively. The VAS score decreased from 8.2 preoperatively to 1.08. The mean flexion range increased from 89.4º preoperatively to 111.6º postoperatively. The prosthesis survival rate was found to be 98%. Conclusion: The mid-term results of our cases were found to be similar to the literature according to the American Knee Society Score and Knee Society Radiographic Score system,Visual Analog Scale(VAS). Total knee arthroplasty can be applied as a good treatment option in appropriately selected gonarthrosis patients.