Covıd-19 pandemisinde çocukları rehabilitasyon merkezlerine giden annelerin kaygı düzeyinin incelenmesi
Examination of anxiety level of mothers who go to rehabilitation centers during the covid-19 pandemic
  1. Tez No: 784000
  2. Yazar: RÜMEYSA ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN BEKTEMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çаlışmаdа COVID-19 pаndеmisindе çocuklаrı rеhаbilitаsyon mеrkеzlеrinе gidеn аnnеlеrin kаygı düzеyinin incеlеnmеsi аmаçlаnmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmanın örneklemini İstanbul ilinde çocukları rehabilitasyon merkezine giden anneler ve çocukları normal eğitimgörenanneler oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan bir anket formu ve durumluk süreklilik kaygı envanteri ile anket yöntemiyle toplanmıştır. Toplanan verilerin istatiksel analizi SPSS 25 paket program ile yapılmıştır.Bulgular: Çalışmaya alınan 164 katılımcıdan olgu grubunu oluşturan 89 annenin çocukları özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde eğitim almaktadırlar. Kontrol grubu ise çocuğu normal eğitim gören 75 anneden oluşmaktadır. Annelerin eğitim,yaş, meslek, gelir, medenidurum,aile türü ve çocuklarına ayırdıkları vakit değişkenleri ile durumluk kaygı ve sürekli kaygı ölçeği puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim:In this study, it is aimed to examine the anxiety level of mothers whose children go to rehabilitation centers during the COVID-19 pandemic.Materials and Methods:The sample of the study consists of the mothers whose children go to the rehabilitation center in the province of Istanbul and the mothers whose children have normal education. The data were collected using a questionnaire form prepared by the researcher and a state-trait anxiety inventory. Statistical analysis of the collected data was done with SPSS 25 package program.Results:The children of 89 mothers, who constitute the case group of 164 participants included in the study, receive education in a special education and rehabilitation center. The control group consists of 75 mothers whose children receive normal education. There was no significant difference between the mothers' education, age, occupation, income, marital status, family type, and the time they spared for their children, and the scores of the state anxiety and trait anxiety scales (p>0.05).