Bilgisayar destekli tasarım (CAD) çalışmalarında üç boyutlu görünüm ve perspektif çizimleri
Three dimensional view and perspective draftings in works of computer aided design
- Tez No: 78401
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ERDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
V. ÖZET Gelişen ve değişen teknoloji sayesinde Bilgisayar Destekli Tasarım konusu ortaya çıkmıştır. Sağladığı kolaylık ve olanaklar sayesinde kısa zamanda benimsenerek her meslek dalında kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye'de de 1985 yılından beri var olan Bilgisayar Destekli Tasarım birçok meslek dalında kullanılmaktadır. Peyzaj mimarlığı konusunda da kullanılmaya başlanan sistem, fazla gelişme gösterememiş ve kullanımı çok az sayıda kalmıştır. Bu çalışmada da Peyzaj Mimarlığında Bilgisayar Destekli Tasarımın ve üçüncü boyutun önemi vurgulanmak istenmiştir. Bu amaçla; giriş bölümünde bilgisayar sisteminin gelişimi, özellikleri, Cadd programlan, konfigürasyonlan, Peyzaj Mimarlığının gelişimi ve Peyzaj Mimarlığında bilgisayar kullanım olanaklarından bahsedilmiştir. Materyal ve metod bölümünde çeşitli Cadd programlarından örnekler verilerek; Cadd programlarının üstünlüklerine yer verilmiştir. Bulgular bölümünde ise; ele alınan bölgede Bilgisayar Destekli Tasarıma örnek bir çalışma yapılarak, bu konuda gerçekleştirilen farklı çalışmalara örnekler verilmiştir. Tartışma ve sonuç bölümünde; yapılan araştırma ve çalışmalarla varılan sonuçlar irdelenerek bundan sonra yapılması gerekenler hakkında önerilere yer verilmiştir. Ekler bölümünde ise; Bilgisayar Destekli Tasarım sistemi ile oluşturulan Rumeli Kavağı Meydanı Peyzaj Düzenleme Çalışmaları'nın çıktıları yer almaktadır. 89
Özet (Çeviri)
SUMMARY Computer Aided Design sibject has came out by developing and changing tecnology. It has begun to use all profession branch claimed owing to that optain facilities and possibilities Computer Aided design has using at a lot of profession branch in Türkiye since 1985. This system is begining to use at the Landscape Architecture which is not to extend much developing and stay a few usage. At this work, Computer Aided Design and Third Dimension's import has wanted to emphasize on Landscape Architecture. With this goal, at the introduction chapter has mentioned the development of computer system, characteristics, Cadd schedules, configurations, development of Landscape Architecture and possibilities of computer usage at Landscape Architecture. At the material and method chapter, has given place to superiorities of cadd shedules by given pattern from Cadd schedules. Although at the findings chapter, has given patterns to various works realizing in this subject by making a work to pattern of Computer Aided Design At the discussion and results chapter has given place to examined results of made researchs and workings and about needs of doing after that. Althouth at the appendix, take part in outputs of Rumeli Kavağı Square Landscape Arrangement that formed by Computer Aided Design System. 90