Interleukin 6 and some biochemical parameters in coronary artery disease in Baghdad city
Bağdat şehrindeki koroner arter hastalığında interleukin 6 ve bazı biyokimyasal parametreler
- Tez No: 784018
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. SHİHAB AHMED YOUSİF AL-BAJARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kalp, vücuttaki sitokin düzeylerinden etkilenebilen en önemli organlardan biridir ve buna bağışıklık tepkileri eşlik edebilir. Koroner hastaların interlökin 6 düzeylerinin yükseldiği ve antioksidan düzeylerinin azaldığı söylenebilir, bu da koroner arter hastalığının gelişmesine yol açar. Yaşa göre kalp hastalığı olan hastalarda, kadınlar erkeklere göre daha erken yaşta etkilenmektedir.. Ağırlığa göre çalışmanın sonuçları, P =
Özet (Çeviri)
The heart is one of the most important organs in the body that can be affected by the levels of cytokines upon injury, which can be accompanied by immune responses. It can be said that coronary patients have increased levels of interleukin 6 and decreased levels of antioxidants, which leads to the promotion of coronary artery disease. In patients with heart disease for age, women were affected at an earlier age than men. The results of the study with respect to weight showed high statistical significance and a significant effect level in patients with heart disease when compared with the control group at P =