Efficiency of probiotic supplementation on immunomodulation and some biochemical parameters in Helicobacter pylori infection
Helicobacter pylori enfeksiyonunda probiyotik takviyesinin immünomodülasyon ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkinliği
  1. Tez No: 784019
  2. Yazar: RAWNAQ HAMEED MIJWIL MIJWIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİNASİ AŞKAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHAD KHALAF AL-DULAIMI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Helicobacter pylori, resmi olarak tanınan ilk bakteriyel kanserojendir. Son zamanlarda H.pylori hastalarının tedavisinde probiyotiklerin etkinliğini araştırmaya yönelik araştırma sayısı artmıştır. Bu çalışmada kan üre, kreatinin, toplam protein, albümin, aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz, alkalin fosfataz ve laktat dehidrojenaz. gibi biyokimyasal parametrelerin yanı sıra immünoglobulin M (Ig M), interlökin-10 ve beyaz küre sayılarındaki değişiklikleri belirleyerek tedavi öncesi ve sonrası H. pylori enfeksiyonunda probiyotiklerin etkinliğini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla ELISA, hematolojik otoanalizör ve spektrofotometrik yöntemler kullanılmıştır. Sonuç olarak H. pylori grubunda interlökin-10, immünoglobulin (IgM) ve toplam beyaz küre seviyeleri kontrol grupları ile karşılaştırıldığında anlamlı artış gösterdi. Ancak tedavi gruplarında önemli düşüşler tespit edilmiştir. Ayrıca tüm test gruplarında kan üre, kreatinin, AST, ALT, ALP ve LDH düzeylerinde kontrol gruplarına göre anlamlı artış, toplam protein düzeylerinde ise anlamlı düşüş saptadık. Gruplar arasında albümin seviyelerinde anlamlı fark yoktu. Mevcut çalışmanın bulgularına göre probiyotik tedavinin H. pylori hastalığı ve komplikasyonlarının azaltılmasında ve bu hastalığın ortaya çıkması ve gelişmesinde önemli bir rolü olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori is the first formally recognized bacterial carcinogen and is one of the most successful human pathogens, as over half of the world's population is colonized with this gram-negative bacterium. In this study, we aimed to investigate the efficiency of probiotics in H. pylori infection before and after treatment by determining the changes in immunoglobulin M (IgM), interleukin-10 and white blood cell counts besides biochemical parameters such as blood urea, creatinine, total protein, albumin, aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase, alkaline phosphatase, and lactate dehydrogenase. For this purpose, ELISA and biochemical spectrophotometric methods have been used. As a result, the interleukin-10, immunoglobulin (IgM), and total white blood cells levels showed a significant increase in H. pylori group when compared with the control groups. But significant decreases has been determined in treatment groups. Also, we determined significant increase in blood urea, creatinine, AST, ALT, ALP, and LDH levels in all test groups, but significant decrease in total protein levels when compared with the control groups. There was no significant differences in albumin levels between the groups. According to the findings of the current study that probiotic treatment has a significant role in reducing H. pylori disease and its complications and the emergence and development of this disease.