Yoksul bireylerin yaşamış oldukları sosyal dışlanma deneyiminin benlik değeri ve yaşam memnuniyeti ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of the social exclusion experience of poor individuals with self-worth and life satisfaction
  1. Tez No: 784027
  2. Yazar: ONUR KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP GİRAY KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada yoksul bireylerin yaşamış oldukları sosyal dışlanma deneyiminin benlik değeri ve yaşam memnuniyeti ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Nicel araştırma verilerinin toplanmasında demografik bilgi formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Sosyal Dışlanma Ölçeği ve Yaşam Tatmin Ölçeği kullanılmıştır. Nitel araştırma verilerinin toplanmasında ise araştırmacı tarafından oluşturulan ve toplam 7 sorudan oluşan anket kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS paket programıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Sosyal Dışlanma Ölçeği, Yaşam Memnuniyeti Ölçeği ve Benlik Değeri Ölçeği puanlarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı, Sosyal Dışlanma Ölçeği ve Yaşam Memnuniyeti Ölçeği puanlarının medeni durum değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Sosyal Dışlanma Ölçeği ve Benlik Değeri Ölçeği puanlarının eğitim durumu değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Yaşam Memnuniyeti Ölçeği puanlarının ise eğitim durumu değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Sosyal Dışlanma Ölçeği puanları ile gelir düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Yaşam Memnuniyeti Ölçeği puanları ile yaş ve gelir düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Benlik Değeri Ölçeği puanları ile yaş ve gelir düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Sosyal Dışlanma Ölçeği puanlarının Yaşam Memnuniyeti Ölçeği puanlarını istatistiksel olarak anlamı şekilde yordadığı belirlenmiştir. Araştırmanın nitel bulguları incelendiğinde ise; araştırmaya dahil olan katılımcıların çoğunun yetersiz düzeyde bir gelire sahip olduğu, fakat yoksulluklarının bir dışlanmaya neden olmadığını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the social exclusion experience of poor individuals and their self-worth and life satisfaction. Quantitative and qualitative research methods were used together in the research. Demographic information form, Rosenberg Self-Esteem Scale, Social Exclusion Scale and Life Satisfaction Scale were used to collect quantitative research data . In the collection of qualitative research data, a questionnaire consisting of 7 questions was used, which was created by the researcher. The data of the research were analyzed with the SPSS package program. As a result of the research, it was observed that the Social Exclusion Scale, Life Satisfaction Scale and Self-Esteem Scale scores did not differ significantly according to the gender variable, while the Social Exclusion Scale and Life Satisfaction Scale scores differed significantly according to the marital status variable. It was observed that the scores of the Social Exclusion Scale and the Self-Esteem Scale differed significantly according to the educational status variable. It was determined that the Life Satisfaction Scale scores did not differ significantly according to the educational status variable. It was determined that there was a statistically significant relationship between Social Exclusion Scale scores and income level. It was determined that there is a statistically significant relationship between Life Satisfaction Scale scores and age and income level. It has been determined that there is a statistically significant relationship between Self-Esteem Scale scores and age and income level. It was determined that the Social Exclusion Scale scores predicted the Life Satisfaction Scale scores in a statistically significant way . When the qualitative findings of the research are examined; They stated that most of the participants included in the study had an insufficient level of income, but their poverty did not cause exclusion.