Loxl-4 nazofarenks kanserlerinde prognozun değerlendirilmesinde yeni bir potansiyel tümör belirteci olabilir mi?
Can loxl-4 be a new potential tumor marker for evaluation of prognosis in nasopharynx cancers?
  1. Tez No: 784046
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİTTER YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Nazofarenks kanseri, etyopatogenezi ve tedavisiyle diğer baş boyun kanserlerinden ayrılır. Tanı ve tedavideki zorluklar, yüksek metastaz ve nüks oranları yeni prognostik belirteçlere ihtiyacı ortaya koymaktadır. Bu çalışmada Lizil Oksidaz Like-4 (LOXL-4) enziminin nazofarenks kanserlerinde klinik ve onkolojik parametreler ile ilişkisini inceleyerek LOXL-4'ün prognostik değerini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2011-Aralık 2017 yılları arasında nazofarenks kanseri tanısı almış 18-68 yaş 32'si erkek ve 9'u kadın toplam 41 hasta çalışmamıza dahil edildi. Veriler retrospektif olarak incelendi. Patoloji spesmenleri monoklonal anti-LOXL4 antikor ile boyandı. Boyanan hücre sayısına göre zayıf boyanma ve yoğun boyanma grubu olarak iki grup oluşturuldu. Patoloji verileri klinik bulgularla karşılaştırılarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 45,59 ±13,96 idi. Hastaların kemoradyoterapi (KRT) yanıtları; %29,27 tam yanıt, %39,02 parsiyel yanıt ve %31,7'sinde yanıt yok idi. Hastaların %17,07'sinde lokal nüks, %19,51'inde bölgesel nüks, %24,39'unda uzak metastaz saptandı. Zayıf boyanma grubunda 20 (%48,78) yoğun boyanma grubunda ise 21(%51,21) hasta mevcut idi. Gruplar arasında boyanma derecesi ile demografik ve klinik veriler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı(p>0,05). Hastalıksız sağkalım oranları ise istatistiksel olarak anlamlı bulundu(p=0.031). Sonuç: LOXL-4 ile zayıf boyanan grubun hastalıksız sağkalım oranları yoğun boyanan gruba göre anlamlı oranda yüksek olması LOXL-4'ün nazofarenks kanseri hasta takibinde akla gelebileceğini göstermektedir. İki grup arasında diğer parametreler açısından anlamlı bir fark yoktu. Bu sonuç LOXL-4'ün rolünü irdeleyen daha çok katılımcılı ve normal nazofarenks dokularının da dahil edildiği çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim:. Nasopharyngeal cancer differs from other head and neck cancers with its etiopathogenesis and treatment. Difficulties in diagnosis and treatment, high metastasis and recurrence rates reveal the need for new prognostic markers. In this study, we aimed to reveal the prognostic value of LOXL-4 by examining the relationship of Lysyl Oxidase Like-4(LOXL-4) enzyme with clinical and oncological parameters in nasopharyngeal cancers. Material and Methods: A total of 41 patients, 32 male and 9 female, aged 18-68 years, diagnosed with nasopharyngeal cancer between January 2011 and December 2017 were included in our study. The data were analyzed retrospectively. Pathology specimens were stained with monoclonal anti-LOXL4 antibody. According to the number of stained cells, two groups were formed as weak staining and intense staining groups. Pathology data were analyzed by comparing with clinical findings. Results: The mean age of the participants in the study was 45.59 ±13.96 years. Patients' responses to chemoradiotherapy (CRT); 29.27% complete response, 39.02% partial response, and 31.7% no response. Local recurrence was found in 17.07% of the patients, regional recurrence in 19.51%, distant metastasis in 24.39% of the patients. There were 20 (48.78%) patients in the weak staining group and 21 (51.21%) patients in the intense staining group. There was no statistically significant difference between the groups in terms of staining degree and demographic and clinical data (p>0.05). Disease-free survival rates were statistically significant (p=0.031). Conclusion : The disease-free survival rates of the weakly stained group with LOXL-4 were significantly higher than the intensely stained group, indicating that LOXL-4 may be considered in the follow-up of patients with nasopharyngeal cancer. There was no significant difference between the two groups in terms of other parameters. This result shows that there is a need for studies with more participants and including normal nasopharyngeal tissues examining the role of LOXL-4.