Bariatrik cerrahi sonrası erken dönemde düzeltici egzersizin statik denge, besin tüketimi ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi
Effect of corrective exercise on static balance, food consumption and body composition in the early period after bariatric surgery
  1. Tez No: 784047
  2. Yazar: DİLARA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KÜÇÜK YETGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bariatrik cerrahi sonrası hızlı ağırlık kaybının görüldüğü dönemde uygulanan 3 aylık denetimli düzeltici egzersizin statik denge, besin tüketimi ve vücut kompozisyonuna olan etkisini belirlemektir. Yöntem: Bu çalışmaya cinsiyet, yaş, VKİ (Vücut Kitle İndeksi) değerlerine göre gruplandırılmış Sleeve Gastrektomi (SG) ameliyatı geçirecek 21 gönüllü katımıştır. Gruplar Düzeltici Egzersiz Grubu (DEG/ N=10; VKI=42,13 kg/m2) ve Kontrol Grubu (KG/ n=11; BKI=42,17 kg/m2) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Cerrahi öncesinde ve sonrasında tüm katılımcıların vücut kompozisyonları (Tanita MC- 580) belirlenmiş, statik denge ölçümleri (TecnoBody Prokin 252) yapılmış, Uluslarası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), Besin Tüketim Sıklığı Ölçeği, 24 saatlik Besin Tüketim Kaydı anketleri uygulanmıştır. DEG grubu SG sonrası 4. haftadan itibaren 3 ay boyunca, haftada 3 gün düzeltici egzersiz programına tabi tutulmuştur. Bulgular: SG ameliyatını takiben 3 aylık düzeltici egzersiz programı sonrasında her iki grubun vücut ağırlığı, VKİ, yağ kütlesi, yağ yüzdesi, kas kütlesi, bel çevresi/boy uzunluğu oranı ve iç yağlanma değerleri azalırken (p.0,05), DEG grubunun yağsız vücut kütlesi yüzdesi artmıştır (p.0.001). Statik dengeye ilişkin ölçümlerde göz kapalı perimeter (p=0.015), göz kapalı (p=0,006), göz açık (p=0,028) elips area, Average F-B speed ve göz açık ortalama basınç merkezi X (C.O.P.X.) salınım mesafesi değerleri her iki grupta istatistiksel olarak azalırken (p=0,025), göz açık C.O.P.X. salınım mesafesi farkının KG'de, daha yüksek olduğu bulunmuştur (ortalama fark=8,67; p=0,034). Cerrahi sonrası 4.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the effect of 3-month supervised corrective exercise applied in the period of rapid weight loss after bariatric surgery on static balance, food consumption, and body composition. Method: 21 volunteers who will undergo sleeve gastrectomy (SG) surgery to be the Corrective Exercise Group (DEG/ N=10; BMI=42.13 kg/m2) and Control Group (KG/ n=11; BMI=42.17 kg/m2) divided into 2 groups. Body compositions (Tanita MC-580) of all participants were determined before, and after surgery, anthropometric measurements and static balance measurements (TecnoBody Prokin 252) were made, International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), Food Consumption Frequency Scale, Food Consumption Record questionnaires were applied. The DEG group was subjected to a corrective exercise program 3 days a week for 3 months starting from the 4th week after SG.