Hazırlık aşamasındaki bir yeraltı kömür madeni için vantilatör seçimi ve havalandırma tasarımı
Fan selection and ventilation design for an underground coal mine in the development stage
- Tez No: 784058
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Vantilatör seçimi yeraltı maden ocakları için planlama aşamasında dikkate alınması gereken önemli parametrelerden biridir. Vantilatörler yeraltı ocaklarındaki hava ihtiyacını karşılayan ve böylece kabul edilebilir atmosferik koşulların oluşumunda yardımcı olan ekipmanlardandır. Hava ihtiyacını etkileyen en önemli unsurlar, çalışan sayısı, açığa çıkan gaz miktarı, tozluluk, patlayıcı madde tüketimi, dizel emisyonlar ve iklimsel koşullar olarak verilebilir. Tasarım aşamasındaki bir yeraltı maden ocağı için karşılaşılması beklenen çalışma koşullarının önceden belirlenip, buna göre gerekli hava ihtiyacını belirlemek oldukça uzmanlık gerektiren çalışmaları gerektirir. Gerekli hava ihtiyacının mümkün olan en yüksek doğrulukla belirlenmesinden sonra, ocağın hava yollarının özellikleri dikkate alınarak ocak eşdeğer direncinin de ayrıca belirlenmesi gerekir. Bu çalışmada henüz hazırlık aşamasında olan bir yeraltı kömür madeninin ana vantilatör seçiminin ve ayrıca, havalandırma tasarımının bilgisayar destekli yapılması amaçlanmıştır. Bunun üzerine Soma kömür havzasında faaliyet gösteren Fernas İnş. Kınık Yaylaköy Linyit İşletmesi'ne ait yeraltı kömür madenini için ana vantilatör seçimi ve bilgisayarlı tasarım çalışmaları yapılmıştır. Yapılan çalışmarlarda gerekli hava ihtiyacının belirlenmesine öncelik verilmiştir. Daha sonra tasarlanan hava yolu uzunlukları,kesitleri,çevreleri, koordinatları göz önüne alınarak bilgisayar destekli tasarımlar gerçekleştirilmiştir. Tasarımdan elde edilen gerekli hava ihtiyacı ve ocak toplam direnci dikkate alınrak ana vantilatör seçimi gerçekleştirlmiştir.
Özet (Çeviri)
Fan selection is one of the important parameters to be considered in the planning phase for underground mines. Fans are equipment that meet the air requirement in underground mines and thus help in the formation of acceptable atmospheric conditions. The most important factors affecting the air requirement can be given as the number of employees, the amount of gas released, dustiness, explosive material consumption, diesel emissions and climatic conditions. Predetermining the expected working conditions for an underground mine at the design stage and determining the required air requirement accordingly requires highly specialized studies. After the required air requirement has been determined with the highest possible accuracy, the mine equivalent resistance must also be determined, taking into account the characteristics of the mine's airways. In this study, it is aimed to make the selection of the main fan of an underground coal mine, which is still in the preparation stage, and also the ventilation design with computer aid. Thereupon, main fan selection and computerized design studies were carried out for the underground coal mine of“Fernas İnş. Kınık Yaylaköy Lignite Plant”operating in the Soma coal basin. In the studies carried out, priority was given to determining the required air requirement. Then, computer-aided designs were carried out considering the designed airway lengths, sections, perimeters and coordinates. The main fan was selected by considering the required air requirement obtained from the design and the total resistance of the mine.