18-45 yaş diyabetik kadınlarda genitoüriner sorunlar veetkileyen faktörler
Genitourinary problems and affecting factors in diabetic women aged 18-45
  1. Tez No: 784059
  2. Yazar: ZEHRA ŞAHİN YANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tanımlayıcı tipteki bu çalışmada, 18-45 yaş diyabetik kadınlarda genitoüriner sorunlar ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Orta Karadeniz Bölgesinde iki farklı hastaneden yazılı izinler alınarak araştırma dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uyan 18-45 yaş Diabetes Mellitus hastası olan 104 katılımcı ile yapılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan 72 soruluk Diyabetik Kadınlara Yönelik Tanıcı Bilgi Formu ve BRİSTOL Kadın Alt Üriner Yol Semptomları Ölçeği (BKAÜYSÖ) kullanılarak, yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde; frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, median, minimum maksimum istatistiksel metotlar, bağımsız t testi, Mann Whitney-U, ANOVA, Kruskal Wallis, posthoc, Ki-kare ve Fisher kesin Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine genitourinary problems and affecting factors in diabetic women aged 18-45 years. The study was conducted with 104 participants aged 18-45 years with Diabetes Mellitus who met the inclusion and exclusion criteria of the study, after obtaining written permissions from two different hospitals in the Central Black Sea Region. The data were collected by face-to-face interview technique with the Diabetic Women's Diagnostic Information Form with 72 questions and the BRISTOL Female Lower Urinary Tract Symptoms Scale (BFLUTS) prepared by the researcher. In the statistical analysis of the data; frequency, percentage, mean, standard deviation, median, minimum maximum statistical methods, independent t test, Mann Whitney-U, ANOVA, Kruskal Wallis, posthoc, Chi-square and Fisher exact Chi-square test were used.