Hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda progresif kas gevşeme egzersizlerinin uyku kalitesi üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of progressive muscle relaxation exercises on sleep quality in patients receiving hemodialysis treatment: A randomized controlled study
- Tez No: 784096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA GÜNDOGDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) nedeniyle hemodiyaliz tedavisi alan hastalara uygulanan progresif kas gevşeme egzersizlerinin (PKGE) uyku kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Araştırma 01 Mart- 30 Eylül 2022 tarihleri arasında Konya İli Özel Nefrotrans Karatay Diyaliz Merkezi'nde hemodiyaliz tedavisi alan hastalar ile randomize kontrollü araştırma şeklinde 38 deney, 38 kontrol grubu olmak üzere toplam 76 hasta ile tamamlandı. Deney grubunda olan hastalar, günde iki kez sekiz hafta süre ile PKGE uygulaması yaptı. Kontrol grubunda olan hastalar rutin bakımın dışında herhangi bir uygulama yapmadı. Araştırmada veriler“Kişisel Bilgi Formu”ve“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile toplandı. Elde edilen verilerin istatiksel analizi IBM SPSS26 programında, iki bağımsız grup arasındaki farklılıkların değerlendirilmesinde, parametrik test ön şartlarını sağladığı durumda ”Student's t Test“; sağlanamadığında ise ”Mann Whitney–U testi" kullanıldı. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiye Fisher's Exact Test ve Ki Kare testleri kullanılarak yapıldı. Deney ve kontrol grubuna alınan hastaların sosyodemografik özellikleri benzerdi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of progressive muscle relaxation exercises (PMRE) applied to individuals receiving hemodialysis treatment for Chronic Kidney Disease (CKD) on sleep quality. The study was completed between 01 March and 30 September 2022 in Konya Province Private Nephrotrans Karatay Dialysis Center with patients receiving hemodialysis treatment and a randomized controlled trial with 38 experimental and 38 control groups, a total of 76 patients. Patients in the experimental group performed PMRE twice a day for eight weeks. The patients in the control group did not perform any application other than routine care. In the study, data were collected with the“Personal Information Form”and the“Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI)”. Statistical analysis of the data obtained In the IBM SPSS26 program, in the evaluation of the differences between two independent groups,“Student's t Test”if the parametric test prerequisites are met; If not, the“Mann Whitney-U test”was used. The relationship between categorical variables was made using Fisher's Exact Test and Chi-Square tests. Sociodemographic characteristics of the patients in the experimental and control groups were similar.