Öğretmenlerin çalışma postürü, vücut farkındalığı ve üst ekstremite fonksiyonelliğinin incelenmesi
Investigation of working postures, body awareness and upper extremity functionality of school teachers
- Tez No: 784095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BAŞBUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, öğretmenlerin çalışma postürü, vücut farkındalığı ve üst ekstremite fonksiyonelliğinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tokat ilinde çalışan 224 öğretmen çalışmaya dahil edilmiştir. Ovako Çalışma Postür Analiz Sistemi (OWAS) ile çalışma postürleri, Frematle Boyun Farkındalık Anketi (FreBFA) ile boyun farkındalıkları, Frematle Bel Farkındalık Anketi (FreBFA) ile bel farkındalıkları ve Quick DASH anketi ile üst ekstremite fonksiyonellikleri incelenmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde Bağımsız Gruplarda t testi kullanılmıştır, sürekli değişkenlerin arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizleriyle incelenmiştir. Ağrının hissedildiği bölgelerin dağılım oranlarına bakıldığında sırasıyla; sırt, boyun, bel, omuz, diz, el-el bileği, ayak-ayak bileği, kalça-uyluk ve baldır, kuyruk sokumu, önkol- dirsek ve kasık olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the working postures, body awareness and upper extremity functionality of teachers. 224 teachers working in the province of Tokat were included. Working postures were evaluated with the Ovako Working Posture Analysis System (OWAS), neck awareness with the Frematle Neck Awareness Questionnaire (FreBFA), low back awareness with the Frematle Back Awareness Questionnaire (FreBFA), and upper extremity functionality of the teachers with the Quick DASH Questionnaire. Independent Groups t-test were used, relationships between continuous variables were examined with Pearson correlation analysis in the statistical analysis of the data. Considering the distribution ratios of the regions where the pain is felt, respectively; back, neck, low back, shoulder, knee, hand-wrist, foot-ankle, hip-thigh and calf, coccyx, forearm-elbow, and groin.