Mudanya sahil bölgesi sivil mimarisinin incelenmesi ve koruma önerileri
  1. Tez No: 78410
  2. Yazar: HAYAT YURTSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLGİ YÜCE AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Mudanya Türk evinin en eski ve en özgün örneklerine sahip bir ilçemizdir. Günümüzde geleneksel mimarimiz her an biraz daha yok olmaktadır. Mudanya'nın bu yok oluştan bir nebze olsun sıyrılabildiğini görmek geleneksel mimarimizin korunması adına bir umuttur. Ancak bu koruma Mudanya'da halkın gözetip ilgilenmesi ile değil SİT karan ile yapılabilmiştir. Halkın kendi oturduğu çevreyi korumak ya da özenmek gibi bir düşüncesi ve gayesi, bu kanun hükmüyle korumaya karşı gerçek manada hala oluşmamıştır. Tarihi çevre koruma kararı olmazsa bu evler ne yazık ki ilgisizlik ve bakımsızlıktan yok olmaya ya da rant peşindeki açgözlü anlayış yüzünden yıkılıp yeni ve çok katlı binalarla yapılanmaya mahkumdur. Tezimiz bu ilçemizin sivil mimarisini tesbit edip rölövelendirmeyi, gözlemleyip yok olmasına sebep olabilecek etkenleri bulmayı ve bunların olmasın engelleyecek koruma önerileri getirmeyi amaçlamaktadır. Yukarıda anlatılan amaçlar doğrultusunda hazırlanan bu tez 4 bölüm altında toplanabilir 1. bölümde kentsel SİT alanını oluşturan yapıların mimarilerini etkileyen tarihi, topografik, iklmsel ve sosyal faktörler incelenmiştir. Tezin 2. bölümünde Mudanya'nın farklı yapılardan oluştuğunun belirlenmesi ile başlar. Bu bölümler sahil bölgesi ve iç bölge diye 2 adettir. İç bölge kısaca bahsedilip asıl ağırlıklı çalışma sahil bölgesi üzerine yapılmıştır.Özellikle bu bölgedeki yalılar incelenmiştir. Ayrıca 2. bölüm ilçede bulunan konutlar üzerinde yoğun bir tesbit çalışması yapıldığı bölümdür. Her 2 bölgeden de yakaşık 50 adet konutun rölövelerini burada bulmak mümkündür.3. bölüm bu envanter çalışmasının sonucu olarak yapılan gözlemlerle Mudanya'nın kentsel SİT alanı içinde kalan geleneksel konutları tehdit eden tehlikelerin incelenmesine ayrılmıştır. Yılların ve çevrenin getirdiği şartların birarada ne gibi zararlar yarattığı bu bölümde görülmektedir. Son bölüm Mudanya'nın kentsel SİT alanı içinde kalan evlerine koruma ve yaşatma önerisi getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Mudanya is a village which has a very nice historical and spesific Turkish house simple. Nowadays our taraditional architect is being sopiled more and more for each moment. To see the batter condition of Mudanya is a hope for protection is not been protected by SYT law. Actuary Mudanya's people don't have protection and saving ideas of his envoirment in better situation. Also,SYT law has not been succesfully applicable enviroment yet. If we don't make a historycal envoirment protection law, this house will be damaged and collapse down because of nonmaintenance and irrelevant situation or they will be replaced with high reinforced building because of the people who wants to get more and more economical benefits from this buildings. Our thesis is to clerify and draw out civil architect of this village to observe the reasons that will disturp This houses and to have proposals which will prvent this reasons. This thesis has been prepared in 4 seaction in accordance with above subjects and items. In first section historical, surveying, climatic and sosial affect on this buildings architect which is called as city SIT area have been reviewed. 2nd section is start with explanation of Mudanya that is made of different structures.This two areas is coastal area and inner area has been revewed. Especially coastal area building was studiet. Ion the other hand in 2nd section a deeply syudy was done on the building of Mudanya. It is possible to find the draw out 50 buildings for each two area in this section.In 3th section, the affects that worns traditional buildings in Mudanya city SIT area has been reviewed as a result of this studies and observations. In this section you can find that what kind of dameges was done by the time and envoirment condition together. In the last section,our aim is to suggest proposal for protection and saving of buildings