Hava ısıtmalı güneş kollektörlerinde ısıl verimin tahmini üzerine bir araştırma
A Research on efficiency of solar air heaters
  1. Tez No: 78411
  2. Yazar: M. EMİN BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YALDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZ HAVA ISITMALI GÜNEŞ KOLLEKTÖRLERİNDE ISIL VERİMİN TAHMİNİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA M. Emin BİLGİLİ Yüksek Lisans Tezi, Tarım Makinaları Anabilim Dalı Şubat 1998, 92 sayfa Bu çalışmanın amacı, hava ısıtmalı güneş kollektörlerini tasarım ve verimlilik yönünden geliştirmektir. Çalışmada, kollektörlerde hareketli havanın dolaştığı kısım biri boş, diğer ikisi ise özel şekilde daha önce tasarımlanmış, aynı boyutlardaki toplam üç model kollektör karşılaştırılmıştır. Üç değişik konstrüksiyondaki kollektörler, aynı anda, aynı hava hızlarında ve aynı eğim açılarında, değişik gün ve sıcaklık koşullarında denenmiş ve elde edilen sonuçlara göre bu kollektörlere ait sıcaklık farkı-zaman ve verim-zaman eğrileri çizilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, kollektörlerin düşük hava hızlarında havayı daha fazla ısıttıkları, yüksek hızlarda ise verimlerinin yüksek olduğu görülmüştür. Çift camlı labirentti kollektörün ısıl verimi, tek camlı labirentli ve çift camlı labirentsiz kollektörlerin ısıl veriminden daha yüksek olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Hava ısıtmalı güneş kollektörleri, güneş kollektörleri, konveksiyon, ısı transferi JÜRİ: Doç. Dr. Osman YALDIZ Prof. Dr. Aziz ÖZMERZİ Doç. Dr. İbrahim AKINCI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON ESTIMATION OF EFFICIENCY Of SOLAR AIR HEATERS M. Emin BİLGİLİ Master of Science Thesis, Farm Machinery Department February 1998, 92 pages The objective of this study is to improve the solar air heaters according to their design and efficiencies. In this study, three different designed model collectors were compared, two had a labyrinth and the other not. These three collectors were studied at the same time, air flow rate and tilt angles in different days and temperature conditions, and the graphics of temperature differences versus time and efficiency versus time were plotted according to the results. It can be seen from the results that, the collectors are capable to heat air much more in lower air flow rates but has higher efficiency at high air flow rates. The best collector type is the double glazed finned type collector. KEY WORDS: Solar air heaters, solar collectors, convection, heat transfer. COMMİTEE: Assoc. Prof Dr. Osman YALDIZ Prof. Dr. Aziz ÖZMERZİ Assoc. Prof. Dr. Ibrahim AKINCI