Cumhuriyet Dönemi'nde Mudanya (1923-1950)
Mudanya in the Republic Era (1923-1950)
- Tez No: 916416
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞEN İNCE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Mudanya, tarih boyunca Hitit Krallığı, Frigler, Lidyalılar, Bitinya İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu gibi çeşitlere devletlere ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış küçük bir liman kentidir. Herodot'un Tarih adlı eserinde de bu küçük liman kentinin adı Myrlea olarak geçmektedir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde başkent İstanbul'un iaşesinde önemli bir yere sahip olmuştur. XVII. yüzyılda önemi artan İstanbul-Mudanya ulaşımı, kentin kültürel etkileşimini arttırmıştır. XVIII. Ve XIX. yüzyıllarda zeytin, koza üreticiliğiyle öne çıkan Mudanya, başkentin iaşesini sağlamıştır. XX. yüzyılda, başta Avrupa'yı etkileyen I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı İmparatorluğu, İttifak Devletleri tarafında yer almış ama savaşı kaybetmiştir. 30 Ekim 1918 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu ve İtilaf Devletleri arasında Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanmış ve bu anlaşmanın maddelerini öne sürerek İtilaf Devletleri, Anadolu'yu işgal etmiştir. Mudanya'da, ilk olarak İngiliz kuvvetleri çıkarma ve keşif faaliyetlerine bulunmuş ve sonrasında da kenti bombalayarak geri çekilmişlerdir. İngiliz kuvvetlerinin işgali sonrasında Yunan kuvvetleri, Mudanya'yı işgal etmiştir. İşgal zamanında Mudanya halkı zor zamanlar geçirmiş ve bu kent, 2 yıl, 2 ay, 6 gün düşman işgali altında kalmıştır. 12 Eylül 1922 tarihinde Türk kuvvetleri, Mudanya'ya gelerek işgale son vermiştir. İşgalin ardından Mudanya bir mütarekeye ev sahipliği yapmıştır. 3 Ekim 1922'de başlayan bu mütareke 11 Ekim 1922 gecesi son bulmuş ve Lozan'a giden süreçte Türk Hükümeti, masada çok önemli ve çok büyük bir zafer elde etmiştir. Doğu Trakya Bölgesi ve İstanbul, Türk kuvvetleri tarafından savaşılmadan kurtarılmıştır. Mudanya, savaşın son bulduğu ve barışın geldiği bir kent olmuş ve Mudanya, Mudanya Mütarekesi'nde elde edilen diplomatik zafer sebebiyle artık ''Barış'ın Kenti'' sıfatıyla anılmaya başlanmıştır. 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilanıyla birlikte Mudanya'da büyük sosyal, ekonomik ve kültürel değişimler görülmüştür. Sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel bu değişimler, Mudanya'yı 1923-1950 tarihleri arasında değişimine uğratmış ve ileri taşımıştır.
Özet (Çeviri)
Mudanya is a small port town that has hosted various states and civilizations throughout history, including the Hittite Kingdom, the Phrygians, the Lydians, the Bithynian Empire, the Eastern Roman Empire, and the Ottoman Empire. The town is referred to as Myrlea in Herodotus' Histories. During the Ottoman Empire, Mudanya played a crucial role in the supply of Istanbul. In the 17th century, the importance of the Istanbul-Mudanya route grew, increasing the town's cultural interaction. In the XVIII. and XIX. centuries, Mudanya became known for its olive and silkworm production, contributing to the supply needs of the capital. In the XX. century, during World War I, which primarily affected Europe, the Ottoman Empire sided with the Central Powers but lost the war. On October 30, 1918, the Armistice of Mudros was signed between the Ottoman Empire and the Allied Powers, and using the terms of this agreement, the Allies began to occupy Anatolia. Initially, British forces landed in Mudanya for reconnaissance and later bombarded the town before retreating. After the British occupation, the town was occupied by Greek forces. During the occupation, the people of Mudanya suffered greatly, and the town remained under enemy occupation for 2 years, 2 months, and 6 days. On September 12, 1922, Turkish forces arrived in Mudanya, ending the occupation. Following the occupation, Mudanya hosted an armistice. Starting on October 3, 1922, this armistice ended on the night of October 11, 1922, and the Turkish government achieved a significant diplomatic victory in the process leading to the Treaty of Lausanne. The region of Eastern Thrace and Istanbul were liberated by Turkish forces without a fight. Mudanya became a town of peace, and due to the diplomatic success in the Mudanya Armistice, it began to be referred to as the“City of Peace.”with the declaration of the Republic on October 29, 1923, significant social, economic, and cultural changes took place in Mudanya. These socio-economic and socio-cultural transformations led to a period of development and change in Mudanya from 1923 to 1950 of Mudanya in the Republican Period (1923-1950).