Yoğun bakımda yatan hastalarda malnütrisyon taraması için kullanılan NRS-2002, M-NUTRIC skorları ve GLIM kriterleri ile mortalite arasında ilişkinin belirlenmesi
Determination of relationship between NRS-2002, M-NUTRIC scores, and GLIM criteria used for malnutrition screening and mortality in the intensive care
- Tez No: 784156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE EBRU ORTAÇ ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yoğun bakım hastalarında halen ideal bir malnütrisyon risk tarama aracı bulunmamaktadır. Bu çalışmada kritik hastalarda NRS-2002, m-NUTRİC skorları ve GLİM kriterleri ile malnütrisyonun taranması ve yüksek riskli hastalarda malnütrisyon ile mortalite arasında ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 15.05.2022-31.08.2022 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Hastanesi, İç Hastalıkları YBÜ'ye yatan 106 hasta dahil edilmiştir. Çalışma popülasyonunun %59,4'ü erkek olup ve medyan yaşı 64 idi. NRS-2002 skoruna göre 71 (%67), m-NUTRIC skoruna göre 54 (%50,9) hasta malnütrisyon açısından yüksek riskli bulunmuştur. GLIM kriterlerine göre ise 72 (%67,9) hastada malnütrisyon saptanmıştır. Üç tarama skoruna göre malnütre olan ve olmayan hastalarda yoğun bakım mortalitesi, hastane mortalitesi, 28 günlük mortalite ve 90 günlük mortalite değerlendirilmiştir. Kaplan-Meier sağkalım analizlerinde her üç tarama skoruna göre malnütre olan hastalarda 28 günlük mortalite ve 90 günlük mortalite anlamlı bulunmuştur. Yoğun bakım mortalitesini öngörmek için yapılan ROC analizlerinde NRS-2002 ve m-NUTRIC anlamlı saptanmıştır (p=0,002 ve
Özet (Çeviri)
There is still no ideal malnutrition risk screening tool for intensive care patients. This study, it was aimed to screen and detect malnutrition in critically ill patients with NRS-2002 score, m-NUTRIC score, and GLIM criteria, to determine the relationship between malnutrition and mortality in high-risk patients. The study included one hundred six patients hospitalized in Hacettepe University Hospital, Internal Medicine ICU between 15.05.2022-31.08.2022. 59.4% of the study population was male and the median age was 64. According to the NRS-2002 score, 71 (67%) patients and 54 (50.9%) patients according to the m-NUTRIC score were found to be at high risk for malnutrition. According to GLIM criteria, malnutrition was detected in 72 (67.9%) patients. According to three screening scores, intensive care mortality, hospital mortality, 28-day mortality, and 90-day mortality were evaluated in patients with and without malnutrition. In Kaplan-Meier survival analyses, 28-day mortality and 90-day mortality were found to be significant in malnourished patients according to all three screening scores. NRS-2002 and mNUTRIC were found to be significant in ROC analyses to predict intensive care mortality (p=0.002 and