Metformin kullanan polikistik over sendromlu hastalarda insülin direnci ile serum asprosin ve trimetilamin oksit düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigetion of the relationship between insulin resistance and serum asprosin and trimethylamine oxide levels in patients with polycystic ovary syndrome using metformin
- Tez No: 784157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÖNALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS) üreme çağındaki kadınlarda oldukça sık görülen bir hormonal bozukluktur. İnsülin direnci ise birçok organ sistemini etkileyen ve ciddi metabolik defektlere yol açan kompleks hücresel bir bozukluktur. Asprosin beyaz yağ dokusundan salgılanan glukoz hemostazını düzenleyen yokluğunda düşük insülin seviyeleri ile seyreden bir metabolik bozukluğa yol açan protein yapılı bir hormondur. Trimetilamin oksit (TMAO) ise yağlı yiyeceklerin barsaklarda metabolize olması sonucu oluşan ve insülin direnci ile ilişkilendirilen bir diğer moleküldür. Çalışmamız kronik hastalığı olmayan 18-40 yaş arası 30 u metformin kullanan 30 u metformin kullanmayan 60 PKOS tanılı hasta ve 30 sağlıklı kontrol grubundan oluşturuldu. Hastaların HbA1c, AST, ALT, üre, kreatinin, Lipid düzeyleri, açlık insulin düzeyi, östrodiol, testesteron, CRP, TSH, FSH, LH, DHEA-SO4, CBC sonuçlarına bakıldı. Çalışmaya katılan bireylerin yaş, cinsiyet, boy, kilo değerleri kaydedildi. Vücut kitle indeksleri ve HOMA-IR, HOMA Q, HOMA B değerleri hesaplandı. Ayrıca Asprosin ve TMAO düzeyi çalışılması için aprotinli tüplere kan alındı.
Özet (Çeviri)
PCOS is a very common hormonal disorder in women of reproductive age. Insulin resistance is a complex cellular disorder that affects many organ systems and causes serious metabolic defects. Asprosin is a proteinaceous hormone that regulates glucose hemostasis secreted from white adipose tissue, in the absence of which causes a metabolic disorder with low insulin levels. TMAO is another molecule formed as a result of the metabolism of fatty foods in the intestines and associated with insulin resistance. TMAO is another molecule formed as a result of the metabolism of fatty foods in the intestines and associated with insulin resistance. Our study consisted of 60 PCOS patients, 30 of whom were using metformin, 30 of whom were not using metformin, and 30 healthy control groups, aged 18-40 years, without chronic disease. The patients' HbA1c, AST, ALT, urea, creatinine, Lipid levels, fasting insulin level, estradiol, testosterone, CRP, TSH, FSH, LH, DHEA-SO4, CBC results were evaluated. Age, gender, height and weight values of the individuals participating in the study were recorded. Body mass indexes and HOMA-IR, HOMA Q, HOMA B values were calculated. In addition, blood was drawn into tubes with aprotin to study Asprosin and TMAO levels.