نعم الله على بني إسرائيل في القرآن
Kur'an'da Allah'ın İsrailoğullarına has olarak verdiği ihsanlar
  1. Tez No: 784160
  2. Yazar: ARFAN LINRANG
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Yüce Allah'ın kelamı olan Kur'an-ı Kerim, ilim ve marifetin kaynağıdır. İnsanların din ve dünya işlerini düzgünleştirmek için ihtiyaç duydukları her şeyi bulabilecekleri bir kitaptır. O, yaradan ile yaratılan arasındaki bağdır. Allah (cc.), Allah (cc.) bu Kur'an'ı mü'minleri müjdelemek ve onlara düşmanlık güdenleri uyarmak için en sevgili kulu olan Hz. Muhammed'e (sav.) indirmiştir. Kur'an-ı Kerim, insanların hidayeti bulmaları için Allah'ın gönderdiği kitapların sonuncusudur. Bu özelliğiyle o, diğer bütün kitapların hepsinin üzerinde hüküm vericidir. Çünkü son sözü o söylemiştir. Kur'an'da iman ve ahkâm ayetlerinin yanında önceki milletlere dair haberler de önemli bir yer tutmaktadır. Bu haberlerde, geçmiş milletlerin iyi ve kötü davranışlarını anlatan, peygamberlerin tebliğlerini, insanlara kapalı kalan yönlerini ve kimi karıştırılan meseleri açıklığa kavuşturan kıssalar bulunmaktadır. Kur'an-ı Kerim'de İsrail Oğullarının geçmişte yaşadıklarının sık sık tekrar edilmesi, Allah'ın onlara bahşettiği nimetlerin tek tek sayılması ve bu esnada genel olarak bütün insanlara, özel olarak da Muhammed Ümmetine nasihat ve ibret olarak gösterilmesi sebebiyle, araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Bu tezde İsrail Oğullarına bahşedilen nimetlerin yanında, Kur'an'da açıklandığı üzere, onların Muhammed (sav.) ümmetinden üstün ve Allah'ın seçtiği en hayırlı ümmet oldukları gibi bazı iddialarının mahiyeti ve geçerliliği araştırılmıştır. Kur'an'da Yüce Allah'ın İsrail Oğullarına bahşettiği nimetlerini ihtiva eden bu tez, üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde, Allah'ın Musa'yı (as.) peygamber olarak görevlendirmesinden itibaren ölümüne kadar geçen sürede İsrail Oğullarına verilen nimetler ele alınmaktadır. İkinci bölümde, Musa'nın (as) ölümünden sonra İsrail Oğullarına çok sayıda peygamber gönderilmesi yanında, aralarında Tevrat'ın hükümlerini uygulaması cihetiyle örnek alınması gereken nice salih kulların bulunduğuna dikkat çekilmiştir. Üçüncü bölümde ilk olarak son peygamber Hz. Muhammed (sav.) zamanında Allah'ın İsrail Oğullarına bahşettiği nimetleri ele alınmıştır. Sonuç bölümünde, İsrail Oğullarının bu nimetler karşısındaki tutumları ve kendilerini Allah'ın seçkin kulları olarak nitelemelerine karşılık, onların Kur'an-ı Kerim'de, bu düşüncenin aksi bir şekilde tanımlandıklarına dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quran is the word of almighty Allah, and the is the basic pillar of knowledge and wisdom and whatever a slave needs in the religious and world affairs, it is the bond between the creator and creatures, Allah the most high revealed it to his servant and messenger Muhammad (May the peace and blessings of Allah be upon him) to give good tidings to the believers and warn thereby a hostile people. Quran is the last heavenly revealed books that was sent down, and it's criterions over all of them. It includes monotheism and laws in telling the stories of previous nations, their good and evil, and investigating the stories is amongst the most useful means of reporting and analyzing, and there are lessons for those who had a heart or hearing while he is present. For this reason, I've chosen this topic, the stories of Quran for this research because of it's importance, just as we have chosen the story of the children of Israel, because of it's repetition in the holy Quran, as we give more concentration, concerning the blessings of Allah upon them, for what it contains in preachings and beneficial lessons to this nation, which is the blessing of Allah upon the children of Israel in the Quran. This is divided into three main chapters in this thesis. The first chapter; discuss about the favour of Allah on the children of Israel the during the era of Prophet Moses (peace be upon him) from when he was sent to his death. Chapter two; this searches about the blessings of Allah that were given to the children of Israel after the death of Moses (peace be upon him) in sentences which is not easy, by sending apostles to them, and other blessings, from the death of Moses peace be upon him till the era of Prophet Muhammad (peace be upon him). Chapter three; talks about the favours of Allah upon the children of Israel during the era of the Prophet Muhammad (may Allah's peace and blessings be upon him) and it contains multitude scenes including the children of Israel mentioned in the Qur'an. Then, in conclusion, it contains therein most important thesis results, and general recommendations.