Hadis tarihinde terğib-terhib edebiyatı ve değeri
Targib-tarhib literature and its value in the history of hadith
  1. Tez No: 784194
  2. Yazar: RABİA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR EVGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma, Hz. Peygamber'in terğîb (teşvik) ve terhîb (sakındırma) amaçlı olarak söylediği ileri sürülen hadislerininin bir araya getirilmesi suretiyle teşekkül eden 'Terğîb- Terhîb Edebiyatı'nı konu edinmektedir. Öncelikle Kur'ân-ı Kerîm ve sünnette terğîb ve terhîb üslûbu incelenmekte ardından terğîb ve terhîb edebiyatının ortaya cıkışı ve gelişimi ele alınmaktadır. Bu çerçevede terğîb ve terhîb eserleri muteva ve metodlarına göre tasnif edilmiş ve mütedavel örnekler üzerinden müellifleriyle birlikte usûl, muhtevâ, sıhhat ve kaynakları açısından detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Ayrıca literatürdeki bütünlüğü sağlamak gayesiyle terğîb ve terhîb edebiyatına dayalı yapılan çalışmalar da muhtasarlar, şerhler, talikler vb. şeklinde liste halinde verilerek kısaca tanıtılmıştır. Son olarak terğîb ve terhîbin zayıf ve uydurma rivâyetlerdeki rolü, söz konusu bu hadislerin insanlar ve toplum üzerindeki etkisi ve anlaşılması meselesi bu çalışmanın incelediği konulardandır.
Özet (Çeviri)
This study covers the subject of“Targib-Tarhib Literature”, which consists of hadiths that our Prophet said with the aim of targîb (encouragement) and tarhib (prevention). First of all, the targib and tarhib style in the Qur'an and the sunnah were examined, then the emergence and development of the targib and tarhib literature were discussed. In this context, targîb and tarhîb works are classified according to their content and methods, and they are explained in detail with their authors in terms of method, content, soundness and sources, through established examples. In addition, in order to ensure the integrity of the literature, studies based on targib and tarhib literature are also briefly included. Summaries, annotations, taliks etc. It was briefly introduced in the form of a list. Finally, the role of targib and tarhib in weak and fabricated narrations, the impact and understanding of these hadiths on people and society are among the subjects that this study examines.