Afişlerde kültürel özelliklerin incelenmesi; Antalya Altın Portakal ile Cannes Film Festivali afişlerinin göstergebilimsel karşılaştırmalı çözümlemeleri ve kurumsal afiş uygulamaları
Review of cultural features in posters; Corporate poster applications with semiotic comparative analysis of Antalya Golden Orange and Cannes Film Festival posters
- Tez No: 784193
- Danışmanlar: PROF. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Toplumların kültürel özellikleri, kuşkusuz birbirinden farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar hem etnik, yerel veya ulusal kültürün hem de tarihsel koşulların evrilmesiyle yapısal ve içeriksel anlamda değişimi koşullamaktadır. Görsel kültür ise bütün bu koşulların bileşiminden oluşan kolektif bilincin ortak paydası olarak düşünülebilir. İnsanlar arası iletişim, günümüz teknolojik ve bilimsel gelişmelerine paralel olarak küresel ölçekte hızla değişim ve dönüşümlere sahne olmaktadır. Tasarımcı ise iletmek istediği mesaj için seçtiği görsel göstergeleri kullanarak, içeriklerine uygun olarak biçim, renk ve tipografi yoluyla tasarımlarını oluşturmaya çalışır. Çalışmalarında ortaya çıkan her sorunsalda her defasında o problemin çözümüne ilişkin farklı olanakları göz önüne alarak çözümler üretir. Enformasyon çağında bu dönüşümler gelişmiş toplumlardan gelişmekte olan toplumlara doğru hareket ederek o topluma ait kültürün taşıyıcısı haline gelmektedirler. John Fiske'ye göre:“Kültür bir anlam yaratma sürecidir ve yalnızca dışsal doğayı ya da gerçekliği değil, onun bir parçası olan toplumsal sistemi ve bu sistem içindeki insanların toplumsal kimliklerini ve gündelik etkinliklerini de anlamlandırır.”(Fiske, 1996, s. 158). Bu bağlamda, tez kapsamında Antalya Altın Portakal ile Cannes Film Festivali afişlerinin karşılaştırmalı olarak göstergebilimsel incelemesi ve çözümlenmesi yapılacak, kültürel göstergeler açısından değerlendirilecek ve belirlenen bir sanat/kültür kurumu için kurumsal afiş uygulamaları gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Cultural characteristics of societies undoubtedly differ from each other. These differences condition structural and contextual change with the evolution of both ethnic, local or national culture and historical conditions. Visual culture, on the other hand, can be considered as the common denominator of the collective consciousness composed of all these conditions. Interpersonal communication witnesses rapid changes and transformations on a global scale in parallel with today's technological and scientific developments. The designer, on the other hand, uses the visual indicators he chooses for the message he wants to convey, and tries to create his designs in accordance with their content by using form, color and typography. In every problem that arises in his studies, he produces solutions by considering different possibilities regarding the solution of that problem each time. In the information age, these transformations move from developed societies to developing societies and become the bearers of that society's culture. According to John Fiske:“Culture is a process of creating meaning and it not only makes sense of external nature or reality, but also the social system that is a part of it and the social identities and daily activities of people in this system.”(Fiske, 1996, p.158). In this context, within the scope of the thesis, a comparative semiotic analysis and analysis of the Antalya Golden Orange and Cannes Film Festival posters will be made, they will be evaluated in terms of cultural indicators, and corporate poster applications will be carried out for a determined art / cultural institution.