Kıratoğlu Emin Divanı
Divan of Kıratoğlu Emin
- Tez No: 133772
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
281 ÖZET Klasik Türk Edebiyatı, toplumun her kesiminde kabul görmüştür. İstanbul'a kilometrelerce uzakta bir şehirden, Nâbî gibi bir ismi çıkarmıştır. Tanzimat Dönemiyle birlikte klasik tarz edebiyat yok olmaya yüz tutmuştur, fakat aradan yüzyılı aşkın bir süre geçmesine rağmen bu tarzı devam ettirenler de olmuştur. Eski tarz şiiri devam ettirenler iki farklı grupta görülür: Birinci gruptakiler, klasik şiirinin vezin ve nazım şekillerini esas alıp tamamiyle yeni bir içerikle şiir söylemişler. İkinci grup ise, eski tarzı aynen sürdürmüşlerdir. Cumhuriyet sonrasında yaşamış divanı yayınlanan 18 isim karşımıza çıkmaktadır. Divanı yayınlanmayan veya klasik tarzda yazıp farklı isimlerde şiirleri yayınlanan yüzlerce isim vardır. Şanlıurfa, şiir, edebiyat, mûsikî gibi sanat alanlarında birçok sanatçının yetiştiği verimli bir kültür ortamıdır. Klasik tarzda yazan Urfalı şairlerin sayısı bilinen kaynaklarda 155'tir. Bunlardan biri de Kıratoğlu Emin'dir. 23 Ekim 1884, Perşembe günü doğmuştur. Babası Kıratoğlu Mahmud Efendi'dir. Annesi Fatma Hanımdır. Tahsiline Rızvaniye Medresesi'nde başlamıştır. Daha sonra bu medresede hocalık yapmıştır. Askerlik yıllarını, Şam Askerlik Şubesi'nde kâtiplik yaparak geçirmiştir. Dayısı kızı Mükerrem Hanımla evlenir. 1923 yılında ilk çocuğu Fatma dünyaya gelir. Beş çocuğu olmuş.bunlardan biri yaşamış, diğer çocukları küçük yaşlarda ölmüşlerdir. Adliye Baş Kâtipliği, öğretmenlik ve tapu sicil müdürlüğü yapmıştır. 8/Ağustos/1 934 tarihinde vefat etmiştir. Divan, Firakıyye ve mevlidden oluşan üç eseri vardır. Şiirlerinde mahalli unsurlara yer vermiş, Urfa'yı ve Urfa'da geçen olayları konu edinmiştir. Bundan dolayı“Urfa Şairi”diye tanınır. Aruzu veznini rahatlıkla kullanmıştır. Akıcı, coşkulu bir anlatıma sahiptir. Genellikle zengin kafiyeyi ve tam kafiyeyi kullanmıştır. Çok az da olsa yarım kafiyeyi de kullanan Kıratoğlu'nun şiirleri ahenklidir.282 Divanı dört bölümden oluşmaktadır. Divanda 150 gazel, 45 kıt'a, 40 murabba', 22 müfred, 11 mesnevî, 8 muhammes, 7 tahmis, 2 müseddes ve 1 terkib-i bendden oluşan 286 şiir vardır. Divan, beyit hesabıyla 2086 beyittir. Divanda iki şiir hece vezni, diğer şiirler aruz vezni ile yazılmıştır. Şiirlerin üçte ikisinde zengin kafiyeyi kullanmıştır. İki yüz seksen altı şiirinden yüz altısı rediflidir. Kelime hazinesi geniştir. Dili hiç ağır değildir. Birçok yerde sâde ve yalın söyleyişleri yakalamıştır. En dikkat çeken önelliği ehl-i beyt muhabbetidir. Tasavvuf? yönü şiirlerinde açıkça ortadadır. Melâmî meşrep bir yapıya sahiptir. Devrinin sosyal olaylarına uzak değildir. Bu divan çalışılmakla, ortaya bilinmeyen bir isim ve divanı çıkarılmış. Klasik tarzda şiir yazmaya devam edenlerin varlığı bilinmiştir. Divanın ortaya çıkarılmasıyla o dönemdeki sosyal olaylara taşradaki bir şairin bakışı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
283 SUMMARY Classical Turkish Literature is accepted in ali parts of the society. It embraces Nâbî although he came from a city kilometers away from İstanbul. By the Tanzimat Period, classical literature style began to extinct. Although more than a century passed there are some that went on in this style. There are two different groups that went on in this old poetry style. The people who were in the first group took the meter and verse shapes of classical poetry as a base, wrote the poems with a totally new content. Others in the second group lead the old style entirely. We came across eighteen people who published their 'divan's (selected poems) after the Turkish Republic. There are hundreds of names whose 'divan's were not published or who wrote in classical style with different names. Şanlıurfa is a very fruitful cultural place where many artists in poetry, literature and music were grown. Depending on known sources the number of poets of Urfa who wrote in a classic style are 155. One of these was Kıratoğlu Emin. He was born on October 23, 1884 on Thursday. His father was Kıratoğlu Mahmud. His mother's name was Fatma. He started his education at Rizvaniye Medresse. After that he became an instructor at this Medresse. He spent his military service at Şam Military Office as a secretary. He married to his uncle's daughter Mükerrem. His first child Fatma was born in 1923. He had five children among which only one of them lived, the others died in small ages. In his life he worked as a courthouse head secretary, instructor and a manager at the title deed register. He died on August 8, 1934. He had three works called“Divan”,“Firakiyye”and“Mevlid”. He focused on local elements and he took the events that happened in Urfa and the life in Urfa as a topic in his poets. Because of this he is known a“The Poet of Urfa”. He used the“aruz”(prosody written according to the rules of classical Ottoman poetry) meter easily. His exposition was fluent and enthusiastic.284 Generally he used a full and a rich rhyme. Although he used a few half rhymes Kıratoğlu's poets are in a harmony. His 'divan' is composed of four sections. There are 286 poems that are formed of 150 ghazel, 45“kit'a”(piece of poetry of two of two or more couplets, complete in itself as to idea), 40“murabba”' (a poem composed of quatrains), 22“müfred”(single couplet), 11“mesnevi”( poem made up of rhymed couplets, each coplue being of a different rhyme), 8“muhammes”(stanza consisting of five lines), 7“tahmis”(poem composed by adding three lines rhyming with the first line of each couplet of a ghazel), 2“müseddes”(having six feet to each couplet or six couplets to each stanza) and a“terkib-i bend”(long poem each stanza of which is followed by a frefrain couplet, these couplets rhyming among themselves) in his“Divan”. In his“Divan”, two poems were written in a syllabic meter and the other poems were written in“aruz”meter. Two thirds of the poems were written with a rich rhyme. Two hundred eighty six poems, one hundred and six were written in“redif (word repeated at the end of every couplet of a poem). The poems were rich in vocabulary and the language was simple. He used simple expressions in many parts. One of the characteristic of him was his affection for ”ehl-i beyt“ (the family of the Prophet Muhammad). His sufistic line in his poetry can be seen explicitly. He was aware of the social events of his century. Studying this ”Divan“, a name and a ”Divan“ that is not known has come out to surface. Moreover, the existence of the people who wrote poems in classic style has been known. This ”Divan" shows a poet's point of view to the social events of his period.