Sosyal medyada Y kuşağının gösterişçi tüketim ve karar verme tarzları bağlamında satın alma davranışlarının incelenmesi
Investigation of purchasing behaviors of generation Y in social media in the context of conspicuous consumption and decision making styles
  1. Tez No: 784205
  2. Yazar: REYHAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ERKAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İhtiyaçlar, hazlar ve istekler insanları tüketim davranışlarını göstermeye yönlendirmektedir. İnsanlar ihtiyaçları doğrultusunda tüketir ve bazen ihtiyacı olmayan bir ürün satın alarak da tüketme davranışları gösterebilir. Tüketirken aldığı haz sonucunda tüketme davranışının bitişinde kendisini yine tüketirken görebilir. Bu süreç insanların güdüleri ile alakalıdir. Bu güdüler, insanları gereksinimleri olmasa dahi tüketmeye sevk edebilmektedir. İnsanlar fizyolojik, sosyal, ekonomik, kültürel faktörler çerçevesinde ihtiyaçların belirlenmesi ile tüketme eğilimi göstermektedirler. Tüketim, hernet gerçekleştirdiği bir kavram hayatımızın olmazsa olmazıdır, insan olarak tüketiyoruz ve tüketmeye de devam edeceğiz. İnternet kullanım oranının günbegün artış gösterdiği bu dönemde, internetin tüketime katkısı gözlemlenmektedir. Çağımızın en popüler medya sistemi olan sosyal medya, Hususiyetle web 2.0'le beraber değişen bir yapıya bürünerek enformasyon akışının sağlanması ile yediden yetmişe kullanılır hale gelmiştir. Sosyal medya (facebook, twitter instagram vb.) mecraları gösterişçi tüketime kapı açmıştır. Sosyal medyanın bu denli değişimini göz ardı etmeksizin makalelere çalışmalara tezlere konu olmuştur. İnsanlar çağımızın en popüler sosyal medya mecracı olan instagram'da hem görüp gözlemleyerek hem de özenerek tüketme davranışını“gösteriş”olarak da gerçekleştirebilmektedirler. Bu bağlamda insanların bu gösterişçi tüketime dahil olmaları kaçınılmazdır aynı zamanda gösterişçi tüketim dahil olarak bir zaman sonra güdülerin sonucunda yediklerini, içtikleri, aldıklarını tükettiklerini paylaşarak haz noktasına ulaştıklarını görebilmektedirler. Bu çalışma, dijital okur yazarlılıkları yüksek olan Y kuşağındaki insanların gösterişçi kültür baz alınarak sosyal medyada tüketim ve karar verme tarzları bağlamında satın alma davranışlarını inceleme amacıyla yazılmıştır. Bu bağlamda tüketici karar verme tarzları, gösterişçi tüketim eğilimleri ve satın alma niyeti ölçekleri kullanılarak Y kuşağındaki insanların gösterişçi tüketim ve karar verme tarzları ile ilişkisi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Needs, pleasures and desires lead people to show their consumption behaviors. People consume in line with their needs, and sometimes they may show consumption behaviors by purchasing a product they do not need. As a result of the pleasure he receives while consuming, he can see himself consuming again at the end of his consuming behavior. This process is about people's motives. These motives can lead people to consume even if they do not need it. People tend to consume by determining their needs within the framework of physiological, social, economic and cultural factors. Consumption is a concept realized by everyone, it is an indispensable part of our lives, we consume as human beings and we will continue to consume. In this period, where the rate of internet usage is increasing day by day, the contribution of the internet to consumption is observed. Social media, which is the most popular media system of our age, has taken on a changing structure, especially with web 2.0, and has become used from seven to seventy with the provision of information flow. Social media (facebook, twitter, instagram etc.) channels have opened the door to conspicuous consumption. It has been the subject of articles, studies, theses, without ignoring such a change in social media. In Instagram, which is the most popular social media medium of our time, people can also perform their consumption behavior as“show off”, both by seeing and observing and emulating. In this context, it is inevitable for people to be involved in this conspicuous consumption, and at the same time, they can see that they reach the point of pleasure by sharing what they eat, drink and consume as a result of motives after a while, including conspicuous consumption. This study was written with the aim of examining the purchasing behaviors of people in the Y generation with high digital literacy in the context of their consumption and decision-making styles in social media, based on the pretentious culture. In this context, the relationship between the conspicuous consumption and decision-making styles of the Y generation people was determined by using consumer decision-making styles, conspicuous consumption tendencies and purchasing intention scales.