Zafer gazetesi penceresinden Demokrat Parti dönemi'nde Ankara (1950-1960)
Ankara during the Democrat Party period through the window of Zafer newspaper (1950-1960)
  1. Tez No: 784213
  2. Yazar: SEMA UYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAYNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
1946'da kurulan Demokrat Parti'nin 14 Mayıs 1950 seçimlerini kazanmasıyla Tek Parti iktidarı sona ermiştir. Siyasi iktidarın değişimi Türkiye'de birçok alanda yaşanacak değişimin de habercisidir. Demokrat Parti'nin dışa dönük ve liberal ekonomi politikası, kırdan kente göç ve kentlerin giderek artan nüfusu Demokrat Parti Dönemi'nin temel belirleyicileridir. İmar ve inşa faaliyetleri ise Demokrat Parti için kullanışlı bir propaganda alanıdır. Ankara, 1950'li yıllarda Demokrat Parti'nin modern şehircilik kurgusunun baş aktörü ve bu yıllarda yurdun diğer şehirlerine yayılacak imar ve inşa hareketlerinin başladığı yer ve bu alanda sürdürdüğü çalışmalarının temsil edildiği şehirdir. Bu çalışmada Ankara'nın Demokrat Parti iktidarı döneminde geçirdiği değişime odaklanılmaktadır. Çalışmanın sınırını 1949'dan 27 Mayıs 1960 darbesine dek Ankara'da Demokrat Parti sözcüsü olarak yayımlanan Zafer gazetesi çizmektedir. Çalışmada Zafer gazetesi, Ankara merkeze alınarak incelenmiştir. Gazetede yer alan Ankara'ya dair haberler, köşe yazıları, siyasilerin demeçleri, radyo konuşmaları ve görseller değerlendirilmiştir. Çalışmanın başlıkları gazetedeki bu verilerin içeriğine göre belirlenmiş, gazetenin sütunlarında Ankara'ya dair yıllara yayılarak gündemde kalan konular dikkate alınmıştır. Bölümlerin her birinde ilgili konuya dair Zafer'de yer alan tek parti dönemine yönelik eleştirilere de yer verilerek dönemin iktidar ve muhalefet partileri arasında Ankara üzerinden başlayan tartışmalara ayrıca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the Democratic Party, which was founded in 1946, winning the 14 May 1950 elections, the Single Party government came to an end. The change of political power is also a harbinger of the change to be experienced in many areas in Turkey. The outward and liberal economic policy of the Democratic Party, migration from rural to urban areas and the increasing population of cities are the main determinants of the Democratic Party Period. Reconstruction and construction activities are a useful propaganda area for the Democratic Party. Ankara is the leading actor of the modern urban planning of the Democratic Party in the 1950s and the place where the zoning and construction movements that will spread to other cities of the country started and the city where the works carried out in this field are represented. This study focuses on the change that Ankara went through during the Democratic Party rule. Zafer newspaper, which was published as the spokesperson of the Democrat Party in Ankara from 1949 to the May 27, 1960 coup, draws the boundaries of the study. In the study, Zafer newspaper was examined by taking Ankara as the center. The news, columns, statements of politicians, radio speeches and visuals about Ankara in the newspaper were evaluated. The titles of the study were determined according to the content of this data in the newspaper, and the topics that remained on the agenda by spreading over the years were taken into account in the columns of the newspaper. In each of the chapters, the criticisms of the single-party period in Zafer regarding the relevant issue were also included, and the discussions that started over Ankara between the ruling and opposition parties of the period were also mentioned.