Yaratım sürecinde bellekten imgeye bireysel anlatı
Individual narrative from memory to image in the process of creation
- Tez No: 784212
- Danışmanlar: PROF. ADİLE FEYZA ÖZGÜNDOĞDU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu sanat çalışması raporu, sanatsal üretim sürecinde bir içgörü eyleminin bileşenlerinin analizini kapsamaktadır. Rapor dört bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmanın odağını oluşturan bireysel sanat anlatısına bakış sağlaması amacıyla, incelemelerin ilkini, anlamlandırma, çözme ve ifade etme yetisini inceleyen, yaratıcılık ile ilgili konular oluşturmuştur. Sanatsal yaratıcılığın kişisel kurgu ve zihinsel bir düzene dayandığı için daha içsel bir olgu olduğu görülmektedir. Yaratıcılık kavramı üzerine literatür incelemelerinin yapıldığı bölüm, sanatsal yaratıcılık ve bellek ilişkisinin yapısını kurmaktadır. Belleğin yapısının incelendiği bölümde çeşitli kuramcıların yaklaşımlarına yer verilmiştir. Belleğin sanatla olan ilişkisine bakış açısı oluşturabilecek perspektifte biçimlenen bu inceleme, otobiyografik bellek ve sanatsal anlatı alt başlığı altında sanat üretimleri üzerinden çözümlemeleri içermektedir. Bellekle ilgili araştırmalarda uyarıcının zihinde edindiği yerden bahsederken imge konusuna işaret edilmektedir. Bu konu, sanatsal üretim sürecinde önemli bir yere sahip olduğundan çalışma kapsamında, imge kavramına, sanat tarihinde imgenin biçim buluşu ve görünürlüğüne ait incelemelere ve günümüz sanatında yer bulunuşuna değinilmiştir. Bu sanat çalışması kapsamında üretilen seramik eserler; günlük olaylar, bellek izleri, çeşitli anlar ve çocukluk anıları üzerinden bir anlatıyı oluşturmaktadır. Çalışmalar zamana yayılan bir süreçte inşa edilmiştir. İçsel bir bakışa odaklanarak başlayan bu çalışma dizilerindeki imgelerin süreç içinde evrilerek, değişerek ve türeyerek katmanlandığı söylenebilir. Belli bir konsantrasyonun sonucu olan bu eserler kendi içlerinde bağımsız anlatı sunma potansiyeli taşıdıkları kadar, bir diğer taraftan otobiyografik bellekten bireysel anlatıya varan bir serüvenin manzarasını da sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This artwork report covers the analysis of the components of an act of insight in the process of artistic production. The report consists of four sections. In order to provide an insight into the individual artistic narrative, which is the focus of this study, the first analysis deals with subjects related to creativity, which examine the ability to interpret, decode and express. Artistic creativity is observed to be a more internal phenomenon as it is based on personal fiction and mental organization. The section, in which the literature on the concept of creativity is reviewed, establishes the structure of the relationship between artistic creativity and memory. The section, in which the structure of memory is examined, includes the approaches of various theorists. This research, which is shaped in a perspective that can form a point of view on the relationship between memory and art, includes analyzes through artistic productions under the subtitle of autobiographical memory and artistic narrative. In studies conducted on memory, the issue of image is pointed out when talking about the place of the stimulus in mind. Since this subject holds an important place in the artistic production process, the concept of image, the form invention and visibility of the image in the history of art, and its place in contemporary art have been mentioned within the scope of the study. The ceramic works produced within the scope of this artwork report, constitute a narrative through daily events, traces of memory, various moments and childhood memories. These works are produced over a period of time. It is possible to say that, the images in these series of works, which started by focusing on an inner gaze, are layered by evolving, changing and deriving in the process. These works, which are the result of a certain concentration, not only have the potential to present independent narratives in themselves, but also offer a view of an adventure that sets out from an autobiographical memory and grows into an individual narrative.