Bır hastanede çalışan 40 yaş üstü hemşırelerde menopoz semptomları sıklığı ve bu semptomların yaşam kalıtesı ve iş verımlılığı üzerıne etkısı
The frequency of menopausal symptoms in nurses over the age of 40 working in a hospital and the effect of these symptoms on quality of life and work productivity
- Tez No: 784218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA YÜKSEL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, 40 yaş üstü hemşirelerde menopoz semptomları sıklığı ve bu semptomların yaşam kalitesi ve iş verimliliği üzerine etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma, Mart 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, 40 yaş üstü hemşireler, örneklemini ise184 hemşire oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze yapılan anket veri toplama yöntemiyle Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQoL-Bref), Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği ve Hemşirelik İş Yaşam Kalitesi Ölçeği (HİYKO) kullanılarak toplanmıştır.Menopoz semptomları değerlendirme ölçeğine göre katılımcılar, psikolojik şikayetler alt boyutundan 6.38±2.75 puan, somatik şikayetler alt boyutundan 11.57±4.33 puan, ürolojik şikayetler alt boyutundan 5.85±3.41 puan ve MSDÖ toplamından 23.78±9.54 puan almışlardır. Hemşirelerin menopozal semptomlarının şiddetinin orta düzeyde olduğu söylenebilir. Katılımcılar hemşirelik iş yaşam kalitesi ölçeğine göreiş çalışma ortamı alt boyutundan 27.75±6.72 puan, yönetici ile ilişkiler alt boyutundan 16.49±3.04 puan, iş koşulları alt boyutundan 30.37±3.09 puan, iş algısı alt boyutundan 24.96±4.40 puan, destek hizmetler alt boyutundan 13.85±3.08 puan ve ölçeğin toplamından 113.43±16.01 puan almışlardır. Hemşirelerin menopoz semptomlarının orta düzeyde olduğu, menopoz semptomlarının hemşirelerin iş yaşamını ve yaşam kalitesini olumsuz etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the frequency of menopausal symptoms in nurses over the age of 40 and the effect of these symptoms on quality of life and work efficiency. The research was carried out between March 2021 and January 2022. The population of the study consisted of nurses over the age of 40, and the sample consisted of 184 nurses. The data were collected using the Socio-Demographic Information Form, the World Health Organization Quality of Life Scale (WHOQoL-Bref), the Menopausal Symptoms Assessment Scale, and the Nursing Work Life Quality Scale (HIYKO) through face-to-face survey data collection method by the researcher. According to the menopausal symptoms assessment scale, the participants got 6.38±2.75 points from the psychological complaints sub-dimension, 11.57±4.33 points from the somatic complaints sub-dimension, 5.85±3.41 points from the urological complaints sub-dimension, and 23.78±9.54 points from the MSDS total. It can be said that the severity of menopausal symptoms of nurses is moderate. According to the nursing work life quality scale, the participants scored 27.75±6.72 points from the work-work environment sub-dimension, 16.49±3.04 points from the sub-dimension of relations with the manager, 30.37±3.09 points from the sub-dimension of working conditions, 24.96±4.40 points from the sub-dimension of work perception, and 13.85 points from the support services sub-dimension. They got ±3.08 points and 113.43±16.01 points from the total of the scale. It was determined that the menopausal symptoms of the nurses were moderate, and the menopause symptoms negatively affected the work life and quality of life of the nurses.