Güneydoğu Anadolu bölgesindeki serbest çalışan ve uzmanlık alanı olmayan diş hekimlerinin klinik periodontal bilgi düzeyleri ve periodontoloji uzmanı'na yönlendirme oranlarının ve nedenlerinin incelenmesi
Investigation of clinical periodontal knowledge levels of self-employed and non-specialized dentists in the south east Anatolia region and the rates and reasons for referral to a periodontology specialist
- Tez No: 784223
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZUM GÜLER DOĞRU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Güney Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki serbest çalışan ve herhangi bir uzmanlık alanı olmayan ('genel diş hekimleri' olarak bahsedilecektir) diş hekimleri tarafından verilen periodontal tedavinin mevcut durumunu, hastaların Periodontoloji uzmanına veya fakülteye yönlendirilmesi için dikkate alınan kriterleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Demografik bilgiler ve periodontal bilgi düzeyi, periodontologlara yönlendirme işlemleri ve nedenlerini etkileyen faktörleri içeren anket 22 sorudan oluşmaktaydı. Anketler, Diş Hekimleri Odalarından alınan, Güney Doğu Bölgesindeki illerde serbest çalışan ve uzmanlık alanı olmayan Diş Hekimi sayıları üzerinden örneklem hesabı yapılarak hesaplanmıştır ve 'Google Formlar' üzerinden online olarak yapılmıştır. Buna göre; toplam 1256 Diş Hekimi, %5'lik bir örnekleme hatası belirlenerek 294 olarak hesaplanmış fakat daha güvenli sonuçların elde edilmesi için örneklem büyüklüğü 300 olarak belirlenmiştir. Bu formüle göre anket sayılarının illere göre dağılımı şöyle: Gaziantep:103 Diyarbakır: 54 Şanlıurfa: 48 Mardin: 26 Batman: 23 Adıyaman: 19 Şırnak: 16 Siirt: 7 Kilis: 4 Bulgular: Çalışma, genel diş hekimlerinin çoğunluğunun cerrahi olmayan prosedürleri kendi başlarına yaptığını göstermiştir. Ancak, yanıt verenlerin yaklaşık %78'i cerrahi periodontal tedaviyi kendi başlarına yapmadığını belirtti. Yanıt veren genel diş hekimlerinin yaklaşık %22'si periodontoloji alanında yetersiz eğitim ve deneyime sahip olduklarını düşünmektedir ki bu da uzmanlara sevk etmelerinin başlıca nedenidir. Sonuç: Mevcut çalışmamızdan genel diş hekimlerinin diş taşı temizliği ve kök düzeltme gibi cerrahi olmayan işlemleri yapma konusunda rahat oldukları sonucuna varılabilir. Bununla birlikte, cerrahi periodontal prosedürler hakkında hala bazı çekinceler vardır. Bunun nedeni yetersiz deneyim, diş kliniğindeki olanakların yetersizliği ve/veya adli tıp endişeleri olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the current status of periodontal treatment given by self-employed and non-specialized (referred to as 'general dentists') dentists in the Southeastern Anatolia Region and the criteria taken into consideration for referring patients to a Periodontology specialist or faculty. Material and Method: The questionnaire including demographic information and periodontal knowledge level, referral procedures to periodontologists and factors affecting the causes consisted of 22 questions. The questionnaires were calculated by sampling calculation based on the number of self-employed and non-specialized Dentists in the provinces of the South East Region, taken from the Chambers of Dentists, and were made online via 'Google Forms'. According to this; A total of 1256 dentists were calculated as 294 with a sampling error of 5%, but the sample size was taken as 300 in order to obtain more reliable results. According to this formula, the distribution of the number of surveys by provinces is as follows: Gaziantep:103 Diyarbakır: 54 Şanlıurfa: 48 Mardin: 26 Batman: 23 Adıyaman: 19 Şırnak: 16 Siirt: 7 Kilis: 4 Results: The study showed that the majority of general dentists perform non-surgical procedures on their own. However, approximately 78% of respondents stated that they did not perform surgical periodontal treatment on their own. About 22% of responding general dentists consider that they have insufficient training and experience in periodontology, a major reason for referral to specialists. Conclusion: In our study, it can be concluded that general dentists are comfortable in performing non-surgical procedures such as scaling and root planing. However, there are still some reservations about surgical periodontal procedures. This may be due to insufficient experience, insufficient dental clinic facilities, and/or forensic concerns.