Üst çene arka bölgede implant-diş destekli sabit protetik tedavi seçeneklerinin sonlu elemanlar stres analizi ile incelenmesi
Evaluation of implant-tooth supported fixed prosthesis treatment options in the posterior maxilla by finite element stress analysis
  1. Tez No: 784224
  2. Yazar: ZÜBEYİR KAZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KOÇAK BÜYÜKDERE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Diş eksikliklerinin neden olduğu fonksiyon, fonasyon ve estetik kayıpların rehabilitasyonu protetik diş tedavilerinin temel konusudur. Günümüzde hastaların estetik beklentilerindeki artış ve gelişen teknoloji eksik dişlerin tamamlanmasında diş hekimine ve hastalara farklı restorasyon tipleri arasında seçim yapma imkânı tanımaktadır. Çok sayıda diş eksikliği; geleneksel diş destekli köprü, diş destekli kantilever köprü, maryland köprü, implant destekli köprü ile restore edilebilmektedir. Bununla birlikte, bazı durumlarda sabit bölümlü protezlerin desteklenmesi için diş-implant kombinasyonunun kullanılması birçok çalışmada araştırılmış ve araştırılmaya devam etmektedir. Anatomik (sinüs sarkması, sinir yakınlılığı, kemik yetersizliği) veya finansal kısıtlamalar söz konusu olduğunda protetik restorasyonlarda doğal diş ile implantlar dayanak olarak birlikte kullanılabilmektedir. Bazı uzun süreli klinik ve laboratuvar çalışmalarında, klinisyenler tarafından ilgili faktörler dikkate alındığında diş-implant bağlantısının istenen başarıyı sağlayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The loss of function, phonation and aesthetics caused by tooth deficiencies and the treatment of these deficiencies are the main subjects of prosthetic dental treatments. Today, the increase in the aesthetic expectations of the patients and the developing technology allow the dentist and the patients to choose between different restoration types to complete the missing teeth. A large number of missing teeth; it can be restored with traditional tooth supported bridge, tooth supported cantilever bridge, maryland bridge, implant supported bridge or tooth-implant supported bridges. However, the use of a tooth-implant combination to support fixed partial dentures in some cases has been and continues to be investigated in many studies. Natural teeth and implants can be used together as abutments in prosthetic restorations when anatomical (sinus prolapse, nerve proximity, bone insufficiency) or financial limitation are in presence. Several long-term clinical and laboratory studies have concluded that the dental-implant relationship can achieve the desired success, given the relevant factors by clinicians.