Yag lazer kapsülotomi yapılan hastalarda retinanın optik koherens tomografi anjiografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the retina's of patients who underwent yag laser capsulotomy with optical coherence tomography angiography
- Tez No: 784280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SERKAN SONGUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Katarakt cerrahisi sonrası en önemli geç dönem komplikasyonlarından birisi arka kapsül kesafetidir. Literatürde arka kapsül kesafetinin (AKK) tedavisinde altın standart yöntem Nd: YAG lazer kapsülotomidir. Çalışmamızın amacı AKK nedeniyle rutin tedavisinde Nd: YAG lazer kapsülotomi uygulanan bireylerin retina damar dansitelerinin akut ve kronik dönemde değişiminin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmaya 2022 Mart ve Aralık 2022 tarihleri arasında Yozgat Bozok Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran, AKK varlığı nedeniyle endikasyonu gereği Nd: YAG lazer kapsülotomi uygulanan 30 hastaya ait 30 göz dahil edildi. Çalışmadan herhangi bir retina hastalığı olan, OKTA ile düşük görüntü kalitesine sahip olan ölçümü bulunan bireyler, 100 mJ'den fazla enerji kullanılan ve takiplere devam etmeyen bireyler dışlanmıştır. Tüm hastalara Nd: YAG lazer kapsülotomi öncesi gerçekleştirilen poliklinik muayenesinde, Nd: YAG lazer kapsülotomi uygulaması sonrası 1.saat, 1. ay ve 3. ayda ön segment biyomikroskobisi, fundus muayenesi ve pnömotonometre ile göz içi basıncı ölçümleri yapıldı. Hastaların en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDK) Snellen eşeline göre kaydedildi. OKTA görüntülemesinde superfisyal ve derin maküla, parafovea, perifoveaya ait bütün görüntü ve kadranlarına ait görüntü kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Cataract surgery's one common late complication is posterior capsule opacity. Nd:YAG laser capsulotomy is the gold standard method for the treatment of posterior capsular opacification (PCC) in the literature. The aim of our study is to examine the changes in retinal vessel densities in the acute and chronic periods of individuals who underwent Nd:YAG laser capsulotomy in their routine treatment for PCC. Methods: Thirty eyes of 30 patients who applied to Yozgat Bozok University Department of Ophthalmology between March 2022 and December 2022 and underwent Nd:YAG laser capsulotomy with the indication due to the presence of PCC were included in the study. Individuals with any retinal disease, low image quality with OCTA, and individuals who used more than 100 mJ of energy and did not continue to follow up were excluded from the study. In the polyclinic examination performed before Nd:YAG laser capsulotomy, anterior segment biomicroscopy, fundus examination and intraocular pressure measurements were performed in all patients before laser capsulotomy, at the 1st hour, 1st week, 1st month and 3rd month after Nd:YAG laser capsulotomy. The best corrected visual acuity (BCVA) of the patients was recorded according to the Snellen chart. In OCTA imaging, all images and quadrants of the superficial and deep macula, parafovea, and perifovea were recorded.