Lomber spinal stenoz ve travmatik omurga kırığı nedeniyle opere edilen hastalarda kemik dokusundaki kalsiyum, magnezyum, fosfor ve eser element düzeylerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 784279
  2. Yazar: RECEP ÖZDEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN UTKU ADİLAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dejeneratif Lomber spinal stenoz(DLSS) yaşlanmayla birlikte intervertebral disklerin yapısında bozulma , ligamentum flavum hipertrofisi ,faset eklem yapılarındaki bozulma ve vertebra korpuslarında remodelizasyon sonucu osteofit oluşumu ,sonrasında meydana gelen değişiklikler nedeniyle nöral dokuların ve nöral doku etraflarındaki boşlukların daralmasına bağlı dejeneratif, ilerleyici ,kronik bir durumdur.Çalışmamızın amacı bu dejeneratif süreçte vertebra korpusunda oluşan remodelizasyonda Kalsiyum ,Magnezyum ,Demir ,Bakır,Çinko,Fosfor gibi elementlerin, dejenerasyon bulgusu olmayan travmatik omurga kırıklarından alınan kemik dokusundaki element düzeyi ile karşılaştırarak anlamlı bir farklılık ya da benzerliğin olup olmadığınını belirlemek,ve bu element düzeylerinin spinal stenoz hastalarında yaş,cinsiyet, spinal stenozun radyolojik derecesi ile ilişkisini araştırmaktır. YÖNTEM VE GEREÇLER: Çalışmamıza 2017-2020 yılları arasında Balıkesir üniversitesi tıp fakültesi hastanesi Beyin cerrahisi kliniğinde LSS nedeniyle opere edilen toplamda 200 hastadan kriterlere uygun 20 hasta ve kontrol grubu olarak dejenerasyon bulgusu olmayan travmaya bağlı omurga kırıkları nedeniyle opere edilen 20 hasta olmak üzere toplam 40 hasta dahil edildi. Hastalardan perop vertebra korpusundan drill ile alınan trabeküler kemik dokusundan Kalsiyum ,Magnezyum ,Demir ,Bakır,Çinko,Fosfor gibi elementler indüktif eşleşmiş plazma optik emisyon spektrometresi (ICP-OES) ile ölçümleri yapıldı . Verilerin çözümlenmesi ve değerlendirilmesinde SPSS 18.0 yazılımı kullanıldı. . Varyansların homojenliği Levene Statistic değerlerine göre belirlendi. Analizlerin tümünde anlamlılık düzeyi .05 olarak alındı. Çalışmamızdaki tüm vaka ve kontrol grubu hastalar 'Asgari bilgilendirilmiş gönüllü olur' formu ile onamları alınarak çalışmaya dahil edildi. BULGULAR : Çalışmamızda 20 Dejeneratif spinal stenoz ,20 travmatik omuga kırığı nedeniyle opere edilen toplamda 40 hasta dahil edildi.Hastaların yaş ,cinsiyet ,tanıları ayrı ayrı değerlendirildi her birinden ayrı ayrı Kalsiyum ,Magnezyum ,Demir ,Bakır,Çinko,Fosfor elementler çalışıldı . Toplam 40 hastanın 19 (%47.5) sı erkek, 21 (%52.5) kadındı . Çalışmaya dahil edilen LSS hastalarında ortalama yaş 53.7 omurga kırıklarında yaş ortalaması 49,5 idi . Çalışmamızda Spinal Stenoz hastalarındaki kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, bakır elementlerinin kontrol grubu olan travmatik omurga kırığı hastaları ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak fark olmadığı bulundu. . Fosfor değerleri karşılaştırıldığında ise Spinal Stenoz ve omurga kırığı hastaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tesbit edildi . Ayrıca spinal stenoz hastaları kendi içinde yaş, cinsiyet mineral düzeyi ayrı ayrı olmak üzere karşılaştırıldı. Spinal stenoz hastalarında cinsiyete bağlı mineral düzeylerinde anlamlı istatistiksel fark bulunmamasına karşın yaş ile çinko değerleri arasında orta derecede pozitif ilişki olduğu sonucuna varıldı. Buna göre hastaların yaşları arttıkça çinko değerleri de azalmaktaydı. TARTIŞMA: Lomber spinal stenoz ilerleyici dejeneratif süreçtir .Bu süreç içerisinde kemik dokusunda remodelizasyon meydana gelmekte ve osteofit oluşumu olmaktadır. Meydana gelen remodelizasyonun vertebra korpusundaki mineralleri nasıl etkilediğinin anlaşılması ,spinal stenoz tedavisinde katkı sağlayabilir .Elementlerin düzeyini belirlemede kullandığımız indüktif eşleşmiş plazma optik emisyon spektrometresi (ICP-OES) element düzeylerini daha hassas ölçer .Literatürde spinal stenoz hastalarında ICP-OES ile mineral düzeyi ölçen yapılan araştırma yoktur . SONUÇ: Çalışmamızda ölçümünü yaptığımız DLSS ve Travmatik omurga kırığı hastalarında kemik dokusundan eser element düzeylerinin ICP-OES tekniği ile belirlenmesi , literatürde bu konuda yeterli düzeyde çalışma yapılmamış olması nedeniyle, anlamlı sonuçlar ortaya koyma açısından yeterli görülmemektedir. Ortaya çıkan sonuçların yorumu için daha çok sayıda ve iyi randomize edilmiş araştırmalara gereksinim vardır. Çalışmamızın bu konudaki araştırmalar için veri olabileceğini ve katkıda bulunabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Lumbar spinal stenosis (LSS) is a degenerative progressive chronic condition in which the deterioration in the structure of intervertebral discs, ligamentum flavum hypertrophy, deterioration of facet joint structures with aging and remodelization in the vertebral corpus as a result of osteophyte formation causes narrowing of the neural structures and surrounding spaces. The aim of our study is to compare elements such as Calcium, Magnesium, Iron, Copper, Zinc, Phosphorus in the remodelization of the vertebral corpus during this degenerative process, to the level of elements in the bone tissue taken from traumatic spine fractures without degenerative findings, and to investigate whether there is a significant difference or similarity in this degenerative process. It was performed to investigate the element levels between age, gender and radiological degree of spinal stenosis in patients with spinal stenosis. METHODS AND MATERIALS: A total of 40 patients were included in our study, including 20 patients who were operated for LSS in the neurosurgery clinic of Balıkesir University Faculty of Medicine Hospital, and 20 patients who were operated for traumatic spinal fractures without any evidence of degeneration as the control group.Elements such as Calcium, Magnesium, Iron, Copper, Zinc and Phosphorus were examined with inductively coupled plasma optical emission spectrometry (ICP-OES) from the trabecular bone tissue taken from the patients with a drill from the vertebral corpus during the operation. SPSS 18.0 software was used for data analysis and evaluation. . Homogeneity of variances was determined according to Levene Statistic values. The significance level was determined as 0.05. FINDINGS: A total of 40 patients were included in our study, 20 of whom were operated for degenerative spinal stenosis and the other 20 for traumatic spinal fractures . Age, gender, and diagnosis of the patients were evaluated separately. Calcium, Mganesium, Iron, Copper, Zinc and Phosphorus elements were studied individually. Of the 40 patients, 19 (47.5%) were male, 21 (52.5%) were female. The mean age of LSS patients included in the study was 53.7. The mean age for vertebral fractures was 49.5. It was revealed that calcium, magnesium, iron, zinc and copper elements in Spinal Stenosis patients were not statistically different when compared with the control group of patients with traumatic spinal fractures. According to the findings of our study, a statistically significant difference was observed between the phosphorus values of Spinal Stenosis and spinal fracture patients. Spinal stenosis patients were compared separately for age, gender and mineral levels. There was no statistically significant difference in mineral levels depending on gender in spinal stenosis patients. Finally, it was concluded that there is a moderately positive correlation between age and zinc levels in patients with spinal stenosis. Accordingly, as the age of the patients increases, the zinc values also decrease. DISCUSSION: Lumbar spinal stenosis is a progressive degenerative process. During this period, remodeling occurs in the bone tissue and osteophyte formation occurs. Understanding how the remodeling affects minerals in the vertebral corpus can contribute to the treatment of spinal stenosis. We used Inductively coupled plasma optical emission spectrometry (ICP-OES) to determine the levels of the elements in this study, which measures the element levels more precisely. There is no research in the literature that measures mineral levels with ICP-OES in spinal stenosis patients. RESULT: The measurement of trace element levels in bone tissue in DLSS and Traumatic spine fracture patients with the ICP-OES technique is not considered sufficient in terms of revealing meaningful results due to the lack of studies on this subject in the literature. More and well-randomized studies are needed for the interpretation of the results. We think that our study can be used as data and contribute to research on this subject.