18-49 yaş grubundaki kadınların sekonder infertilite prevelansı ve etkileyen faktörler
Prevention of secondary infertility in women in 18-49 years and affecting factors
  1. Tez No: 784289
  2. Yazar: BÜŞRA EKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA YÜKSEL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada 18-49 yaş grubundaki kadınlarda sekonder infertilite risk faktörlerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma vaka ve kontrol türde bir tasarıma sahiptir. Araştırmanın kontrol grubunu bir eğitim ve araştırma hastanesinin Kadın doğum kliniğine başvurmuş dâhil edilme kriterlerini karşılayan, daha önce infertilite tanı ve tedavisi almamış 162 kadın ve vaka grubunu ise sekonder infertilite tanısı almış, dahil edilme kriterlerini karşılayan 418 kadın oluşturdu.Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından oluşturulan İnfertilite Risk Faktörü İnceleme Formu kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve çoklu lojistik regresyon analizi kullanıldı. Araştırmaya katılan kadınların sekonder infertilite prevelansı %72,1 olarak belirlendi. Sekonder infertil kadınların %75.8'inin kadın kaynaklı, % 12.9'unun hem kadın hem erkek kaynaklı sekonder infertilite tanısı aldığı belirlendi. Sekonder infertil kadınların %76.3'ü 35 yaş altında yaşa sahip, %57.4'ü 13 yaş ve üzerinde menarş yaşamış, %79.9'u 19 yaş ve üzerinde ilk evliliğini yapmış, %61.7'si primigravida, %36.1'i nullipar, %58,4'ü jinekolojik hastalık öyküsüne sahip, %19.6'sı PKOS'a sahip, %3.1'i hirşutizme sahip, %25.4'ü dismenore sorunu yaşamakta, %31.1'i lise mezunu ve %73.4'ü il merkezinde yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the secondary infertility risk factors in women aged 18-49 years. The study has a case and control type design. The control group of the study consisted of 162 women who applied to the Obstetrics and Gynecology clinic of a training and research hospital, met the inclusion criteria, and had not received infertility diagnosis and treatment before, and the case group consisted of 418 women who were diagnosed with secondary infertility and met the inclusion criteria.The data of the study were collected using the Infertility Risk Factor Review Form created by the researcher. Descriptive statistics and multiple logistic regression analysis were used in the analysis of the data. The prevalence of secondary infertility among the women participating in the study was 72.1%. It was determined that 75.8% of the secondary infertile women were diagnosed with female origin, and 12.9% with both female and male origin secondary infertility. Of the secondary infertile women, 76.3% were younger than 35 years old, 57.4% had menarche at 13 years of age and over, 79.9% had their first marriage at the age of 19 and over, 61.7% were primigravida, 36.1% were nulliparous, 58% .4% have a history of gynecological disease, 19.6% have PCOS, 3.1% have hirsutism, 25.4% have dysmenorrhea, 31.1% are high school graduates and 73.4% live in the city center.