Santrifüj dekantörler için laminer akışlı ayarlanabilir disk tasarımı
Laminar flow adjustable impeller design for centrifugal decanter
  1. Tez No: 784288
  2. Yazar: MEHMET BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLER KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Santrifüj dekantör makineleri, açısal hız etkisiyle santrifüj kuvvet oluşturan ve oluşan bu yüksek kuvvet ile katı-sıvı, sıvı-sıvı fazları ayrıştırabilen makinelerdir. Santrifüj dekantörler iki fazlı veya üç fazlı karışımları ayrıştırabilme özelliğine göre gruplandırılır. Faz ayrıştırma ihtiyacı duyulan her sektörde santrifüj dekantör makineleri kullanılabildiği için endüstriyel anlamda geniş çalışma alanına sahiptir. Santrifüj dekantör makinelerinin faz ayrıştırma işlemini istenilen en uygun şekilde gerçekleştirebilmesi için ayrıştırma sonucu makineden ayrılan sıvı fazın çıkışının gerçekleştiği sacların uygun sıvı çıkış çapına ayarlanması gerekmektedir. Ayarlanan sıvı çıkış çapı her ürün için sabit değildir, birçok etmene göre değişkenlik göstermektedir. Sıvı çıkış çapının ayarlanabilmesi için makine tamamen durdurulup bu ayar yapılabilmektedir. Yapılan bu çalışmada santrifüj dekantör makinelerinin sıvı çıkış çaplarının makine durdurulmadan ayarlanabilmesi için ayarlanabilir disk tasarlanmıştır. Tasarlanan diskin sıvı çıkışını istenilen parametreler dahilinde sağlayabilmesi için nümerik analizler yapılıp optimum sıvı akış geometrisi bulunmuştur. Ayarlanabilir diskin, numerik analizde elde edilen geometriye uygun olarak üretilebilecek ve makineye montajlanabilecek şekilde tasarımı tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Centrifuge decanter machines are that create centrifugal force with the effect of angular velocity and can seperate solid-liquid, liquid-liquid phases with this high force. Centrifuge decanters are grouped according to their abilty to seperate two-phase or three-phase mixtures. Since centrifuge decanter machines can be used in every sector where phase seperation is needed, it has a wide working area in the industrial sense. In order for centrifuge decanter machines to perform the phase seperation process in the most appropriate way, the sheets where the liquid phase seperated from the machine as a result of seperation takes place, must be adjusted to the appropriate liquid outlet diameter. The adjusted liquid outlet diameter is not fixed for each product, it varies according to many factors. In order to adjust the liquid outlet diameter, the machine can be stopped completely and this adjustment can be made. In this study, an adjustable impeller is designed to adjust the liquid outlet diameters of centrifuge decanter machines without stopping machine. In order for the designed impeller to provide the fluid output within the desired parameters, numerical analyzes were made and the optimum fluid flow geometry was found. The design of the adjustable impeller has been completed so that it can be produced in accordance with the geometry obtained in the numerical analysis and can be mounted on the machine.