Palyatif bakımdaki hasta yakınlarının ölüme karşı tutumu ve anksiyete durumunun belirlenmesi
Determination of the attitude towards death and the anxiety status of the relatives of patients in palliative care
  1. Tez No: 784294
  2. Yazar: SEDA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Sağlık Eğitimi, Psychiatry, Psychology, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Palyatif Bakım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma; Orta Karadeniz bölgesinde bulunan bir ildeki araştırma ve uygulama hastanesinin palyatif bakım merkezindeki palyatif bakım hasta yakınlarının ölüme karşı tutumlarını ve anksiyete durumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı kesitsel olarak planlanmıştır. Literatürde hasta ve hasta yakınlarının ölüme ilişkin düşüncelerine yönelik çalışmalara sınırlı sayıda rastlandığından, bu çalışmanın hasta yakınlarının ölüme ilişkin düşünceleri, tutumları ve anksiyete durumları gibi konulara ışık tutması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda araştırmaya 3 Mayıs 2021-3 Şubat 2022 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Palyatif Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde takip edilen 41 erkek 117 kadın olmak üzere 158 hasta yakını katılmıştır. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Ölüme Karşı Tutum Ölçeği (ÖKTÖ), Beck Anksiyete Envanteri (BAE) kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama araçları, pandemi şartları sebebiyle araştırmaya katılmaya bir engeli olmayan, çalışmaya katılmaya gönüllü, palyatif bakım merkezinde yatan hasta yakınlarına online olarak onam alındıktan sonra Google form aracılığıyla yüz yüze doldurulmuştur. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı verilerin analizinde sayı, yüzde, minimum, maksimum, medyan, ortalama, standart sapma bağımsız gruplarda t testi ve Tek Yönlü (One Way) Anova Analizi, Post-Hoc testlerinden (Tukey HSD) ve Tamhane's yararlanılmıştır. Veriler arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a descriptive cross-sectional study in order to determine the attitude towards death and the anxiety status of patient relatives in the palliative care center of a research and practice hospital located in a province in the Central Black Sea Region. Since there is a limited number of studies in the literature on the thoughts of patients and their relatives about death, it is aimed that this study can set light on the subjects such as thoughts, attitudes and anxiety status of patient relatives towards death. In this sense, 158 patient relatives, of which 41 were male and 117 were female, followed up in Tokat Gaziosmanpaşa University Palliative Care Practice and Research Center participated in the study between May 3, 2021, and February 3 2022. The study's data were collected through Personal Information Form, Death Attitudes Profile – Revised(DAP-R), and Beck Anxiety Inventory (BAI). Data collection tools were filled in face-to-face via a Google form after obtaining online consent from the relatives of the patients hospitalized in the palliative care center, who were not prevented from participating in the study due to the pandemic conditions, volunteered to participate in the study. In the analysis of the data, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 was used. For the analysis of descriptive data, number, percentage, minimum, maximum, median, mean, standard deviation, independent groups t-test and One Way Anova Analysis, Post-Hoc tests (Tukey HSD) and Tamhane's were used. In order to examine the relationship between data, the Pearson Correlation Analysis was applied.