Video oyunu oynayan, sporcu ve müzisyen üniversite öğrencilerinin kognitif fonksiyon ve boyun omuz postür değerlendirmesi
Cognitive function and neck shoulder posture analysis of video game player, athlete and musician university students
  1. Tez No: 784293
  2. Yazar: MUHAMMED CAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasının amacı video oyunu oynayan, sporcu, müzisyen ve herhangi bir aktivitede bulunmayan üniversite öğrencilerinin kognitif fonksiyonlarını ve postürel farklılıklarını araştırmaktır. Çalışmaya 18-22 yaş aralığında 200 video oyunu oynayan, sporcu, müzisyen ve herhangi bir aktivitede bulunmayan gönüllü üniversite öğrencisi katılmıştır. Kognitif performanslarını analizinde; Stroop Testi, İz Sürme A ve B ile Sözel Akıcılık Testi; postüral analiz için vücut kitle indeksi ölçümü, Y Denge Testi, duvar mesafe ölçümü ve sırt kaşıma testi kullanılmıştır. Fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi kısa formu uygulanmıştır. Elde edilen verileri analiz etmek için „SPSS-21.0‟ istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu KolmogorovSmirnov testi ile test edilmiştir. Gruplar arasında ve cinsiyete bağlı farklılıkların belirlenmesinde normal dağılım göstermeyen değişkenler için Kruskal Wallis-H Testi kullanılmış, anlamlı farklılıkların görülmesi durumunda post-hoc olarak MannWhitney U testi kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren değişkenler için ise Tek Yönlü ANOVA Testi; anlamlı farklılık gösteren verilerin post-hoc karşılaştırılması için GamesHowell Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the cognitive functions and postural differences of university students who play video games, athletes, musicians and do not engage in any activity. 200 video games, athletes, musicians and volunteer university students aged 18-22 who did not participate in any activity participated in the study. In the analysis of their cognitive performance; Stroop Test, Tracking A and B and Verbal Fluency Test; Body mass index measurement, Y Balance Test, wall distance measurement and back scratch test were used for postural analysis. The short form of the International Physical Activity Questionnaire was applied to determine the level of physical activity. SPSS-21.0' statistical package program was used to analyze the obtained data. The conformity of the data to the normal distribution was tested with the Kolmogorov-Smirnov test. The Kruskal Wallis-H Test was used for the variables that did not show normal distribution to determine the differences between the groups and depending on gender, and the Mann-Whitney U test was used as post-hoc in case of significant differences. One-Way ANOVA Test for normally distributed variables; The Games-Howell Test was used for post-hoc comparison of data with significant differences.