Video kurgucularının film tasarımına olan etkisi
The effect of video editors on film design
- Tez No: 784317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ÖZTÜRK GÖÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kurgu, parça parça elde edilen görüntüleri bir araya getirerek duygu devamlılığını sağlama çabasıdır. Ortaya konulacak olan filmin en temel ögelerindendir. Her sanat dalının kendine has bir anlatım dili vardır. Film sanatının kendine özgü dilinin oluşmasında kurgu en önemli araçtır. Kurgu sayesinde var olan gerçeklik anlam kazanmış ve sanata dönüşmüştür. Bir hayalden ibaret olan senaryoya son şeklini verip fiziksel hale getiren, izleyici ile film arasında duygusal bağ oluşmasına aracılık eden kişi ise kurgucunun kendisidir. Kurgucu, eğitimini, iş tecrübesini ve yaratıcılığını yaptığı filmlere yansıtan video tasarımcısıdır. Bu tez çalışması kapsamında kurgunun ne olduğu, tarihçesi ve kurguya kuramsal olarak yaklaşan önemli isimler irdelenmiştir. Ayrıca kurgunun temel ögeleri olan fonksiyonları, türleri ve gelişen teknoloji ile değişen yapısı araştırılmıştır. Yapılan tüm bu literatür çalışmasının dışında, araştırmaya gerçekçi ve farklı bir pencereden bakış imkânı sunması için ek olarak, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile alanında deneyimli dokuz kişiyle görüşmeler yapılmış, kurgu ve kurgucunun ne olduğu sorularına cevap aranmıştır. Görüşme sonuçları değerlendirilerek incelenmiştir. Uygulama kısmında ise iki reklam, iki kısa film ve iki tanıtım filmi çekilmiş ve kayda alınan görüntülerin her biri üç farklı kurgucu tarafından ele alınması sağlanmıştır. Bu sayede farklı kurgucuların kurgu yaklaşımları gözlemlenmiştir. Son olarak tüm bu çalışmadan çıkarımlar yapılarak, sektör profesyonelleri ve araştırmacılar için faydalı olabilecek öneri ve yorumlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of editing is to create emotional continuity by fusing disparately acquired visuals. It is one of the most fundamental aspects of the movie that will be presented. Each type of artistic expression has its own language. The most crucial instrument in creating the distinct language of film art is editing. Existing reality was given meaning and transformed into art because of fiction. The editor himself provides the plot, which is a dream, its ultimate form, gives it physicality, and mediates the creation of an emotional connection between the viewer and the movie. The education, professional experience, and originality of the editor are all reflected in the videos he creates. The purpose of this thesis is to investigate what fiction is, its background, and notable figures who approach it theoretically. Investigations were also conducted into the fundamental components of fiction, as well as its types, purposes, and evolving structural aspects as technology advanced. In addition to all of this literature review, semi-structured interviews with nine professionals were done in order to get clarification on the definitions of editing and editor as well as to offer a realistic and alternative perspective on the research. The interview's findings were studied and reviewed. In the application part, two commercials, two short films and two promotional films were shot and each of the recorded images was handled by three different editors. This allowed for the observation of various editors' editing methods. Finally, conclusions drawn from this study led to recommendations and remarks that may be helpful to researchers and industry professionals.