Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre satılan malın ayıplı olması sebebiyle tüketicinin ayıp oranında satış bedelinde indirim isteme hakkı
Consumer's right to demand discount from the sale price in proportion to the defect due to the sale of defection on the good according to Law on Consumer Protection
- Tez No: 784370
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Satış sözleşmesinin kurulması ile taraflar belirli edimleri elde etmekle birlikte birtakım borçları da ifa etmekle yükümlü olmaktadır. Bu doğrultuda satım konusunun sözleşmeye uygun olmaması satıcıyı yükümlülük altına sokarken tüketiciye de seçimlik haklarını kullanabilme imkânı tanımaktadır. Tüketicinin seçimlik haklarından birisi olan ayıp oranında bedelde indirim hakkı, satılan maldaki ayıp nedeniyle edimler arasında oluşan farklılığı denkleştirmeyi amaçlamaktadır. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun uyarınca tüketicinin bedelde indirim seçimlik hakkını kullanabilmesi, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'ndan farklı olarak herhangi bir gözden geçirme ya da bildirim şartına tabi değildir. Tüketici iki yıllık zamanaşımı süresi içerisinde bu hakkını kullanabilecektir. Tüketici bedelde indirim hakkı ile birlikte ya da ayrıca tazminat talebinde bulunabilir. Tüketicinin bedelde indirim hakkını sınırlandıran bir hüküm 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da bulunmasa da bu durum hakkın mutlak olduğu anlamına gelmemektedir. Türk Borçlar Kanunu'nda bulunan kısıtlamaların tüketici işlemlerinde de uygulanması söz konusu olabileceği gibi genel ilke olan dürüstlük kuralı gereğince de bedelde indirim hakkı sınırlandırılabilecektir. Ayıp oranında bedelde indirim hakkı 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun uyarınca kural olarak sadece satıcıya karşı ileri sürülebilecektir.
Özet (Çeviri)
Contracting parties elicit specific executions along with drawing up a sales contract; they are supposed to fulfill some obligations as well. In this direction, while the seller puts under obligation because of unbecoming to the sales contract of the subject of a sale, the consumer has the opportunity to exercise the elective rights. The discount from the sale price right is one of these aims to equalize the difference between executions. In accordance with Law on Consumer Protection No. 6502, exercising of discount from the sale price right is not presupposed either review or notification as distinct from abrogated Law on Consumer Protection No. 4077 and Turkish Code of Obligations No. 6098. Consumers can exercise this right within the limitation period of two years. Along with the right of discount from the sale price or only, consumers may demand compensation. Even if there is no rule that restricts exercising the right in Law on Consumer Protection No. 6502, that does not mean it is absolute. As the restrictions in the Turkish Code of Obligations can be applied to consumer transactions and the right can also be restricted in good faith which is the general principle. The discount from the sale price right in proportion to the defect can be contested only against to the seller as a principle in the context of Law on Consumer Protection No. 6502.