Kadınların meme kanseri risk düzeyleri ve korunmaya yönelik sağlık inançları
Women's breast cancer risk levels and HEALTH beliefs on prevention
- Tez No: 784377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİLE TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, kadınların meme kanseri risk düzeyleri ve korunmaya yönelik sağlık inançlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma 2021 yılında, Türk Kızılay kan hizmetleri biriminde çalışan 358 kadın üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Sosyo-demografik Veri Formu”,“Sağlık Bakanlığı Meme Kanseri Risk Değerlendirme Formu”ve“Meme Kanseri Taramalarında Champion'un Sağlık İnanç Modeli Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalamasının 34.76±8.76, meme kanseri risk puan ortalamasının ise 122.06±69.29 olduğu belirlenmiştir. Kadınların meme kanserine yakalanma riski bakımından %93.5'inin düşük, %3.1'inin orta, %1.7'sinin yüksek ve %1.7'sinin ise en yüksek risk düzeyinde yer aldığı tespit edilmiştir. Kadınların meme kanseri sağlık inanç modeli ölçeği alt boyut puan ortalamaları incelendiğinde; duyarlılık 7.50±2.16, önemseme/ciddiyet 19.50±4.86, sağlık motivasyonu 21.35±2.65, KKMM yararları 16.52±2.60, KKMM engelleri 16.16±4.56, KKMM öz etkililiği 35.60±6.50, mamografi yararları 19.55±2.90, mamografi engelleri 23.21±6.82 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine women's breast cancer risk levels and health beliefs about prevention. A descriptive and cross-sectional study was conducted on 358 women working in the Turkish Red Crescent blood services unit in 2021.“Socio-demographic Data Form”,“Ministry of Health Breast Cancer Risk Assessment Form”and“Champion's Health Belief Model Scale in Breast Cancer Screening”were used as data collection tools. It was determined that the mean age of the women participating in the study was 34.76±8.76, and the mean breast cancer risk score was 122.06±69.29. It has been determined that 93.5% of women are at low risk, 3.1% at medium risk, 1.7% at high risk, and 1.7% at highest risk in terms of the risk of developing breast cancer. When the sub-dimension mean scores of the breast cancer health belief model scale of women were examined; sensitivity 7.50±2.16, caring/seriousness 19.50±4.86, health motivation 21.35±2.65, BSE benefits 16.52±2.60, BSE barriers 16.16±4.56, BSE self-efficacy 35.60±6.50, mammography benefits 19.55±2.90, mammography barriers 23.21±6.82 .