Basınç yarasının önlenmesinde el masajının etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of hand massage in prevention of pressure wound
  1. Tez No: 784395
  2. Yazar: ESRA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, basınç yarasının önlenmesinde el masajının etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü olarak yapıldı. Çalışma Giresun Bulancak Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde 60 hasta ile gerçekleştirildi. Veri toplama aşamasında Hasta Bilgi Formu, Braden Risk Değerlendirme Ölçeği, Basınç Yarası Evrelendirme Formu, Deney/Kontrol Grubu İzlem Formu kullanıldı. Deney grubundaki hastalara sabah ve akşam bakım saatlerinde onbeş dakika el masajı uygulandı. Kontrol grubundaki hastalar ise standart hemşirelik bakımı aldı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, frekans, ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t-testi, Ki-kare ve Fisher's Exact testi kullanıldı. Deney grubundaki hastaların %26.7'sinde ve kontrol grubundaki hastaların %73.3'ünde basınç yarası geliştiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a randomized controlled to evaluate the effect of hand massage in the prevention of pressure wounds. The study was carried out with 60 patients in the intensive care unit of Giresun Bulancak State Hospital. During the data collection phase, the Patient Information Form, Braden Risk Assessment Scale, Pressure Staging Form, Experiment/Control Group Follow-up Form were used. Fifteen minutes of hand massage was applied to the patients in the experimental group in the morning and evening care hours. patients received standard nursing care. Percentage, frequency, mean, standard deviation, t-test for independent groups, Chi-square Fisher's Exact test were used to evaluate the data. It was determined that 26.7% of the patients in the experimental group and 73.3% of the patients in the control group developed pressure wounds.