Basınç yarasının önlenmesinde zeytinyağının etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of olive oil in the prevention of pressure ulcers
- Tez No: 433113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tıp dünyasındaki teknolojik ilerlemelere rağmen basınç yarası, hastanın yaşam kalitesini etkilemeye, sağlık bakım maliyetini ve hastaların birebir bakımından sorumlu olan hemşirelerin iş yükünü arttırmaya ve zaman kaybına neden olmaya devam etmektedir. Zeytinyağı antioksidan özelliği başta olmak üzere bazal bir nemlendirici olması ve farklı mikroorganizmalara karşı antimikrobial aktivite göstererek deriyi patojen mikroorganizmalara karşı koruması nedeniyle basınç yaralarını önlenmesinde etkili olabilir. İnsan sağlığı açısından birçok yararı bilinen zeytinyağının topikal ajan olarak basınç yarasının önlenmesindeki etkisini incelemek amacıyla planlanan çalışma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon ve Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniklerinin yoğun bakım birimlerinde 19.02.2015 /26.10.2015 tarihleri arasında yürütüldü. Veri toplama süresince araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve cinsiyete göre tabakalandırılmış randomizasyon yöntemi ile seçilen 129 hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Uygulama grubundaki hastaların yaş ortalaması 61.48±17.49, kontrol grubundaki hastaların yaş ortalaması ise 58.56±19.22 yıldır. Grupların homojenliğini incelemek amacıyla yapılan t testi sonucunda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmektedir. (p>0,05).Çalışmamızda basınç yarası gelişen hastaların yaş ortalamasının 68.56 ± 14.34 yıl, basınç yarası gelişmeyen hastaların yaş ortalamasının ise 57.22 ± 18.73 yıl olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pressure ulcers continue to affect patients' quality of life, increase healthcare expenditure and the workload of nurses who are responsible for individual care of patients and cause loss of time despite the technological advances in medical world. Olive oil could be effective for prevention of pressure ulcers due to its properties as especially anti-oxidant, basal moisturizer and antimicrobial effect against various microorganisms. The study that was planned to evaluate effects of olive oil which is known to have many benefits for human health for prevention of pressure ulcers as a topical agent was conducted at intensive care units of Ege University Faculty of Medicine Research and Training Hospital Anesthesiology and Reanimation and Neurosurgery Clinics in between 19.02.2015-26.10.2015. 129 patients who were matching the criteria of inclusion to the study were chosen with layered randomization method according to gender constitute sampling of the study. The mean age of the study group was 61.48±17.49 years and the mean age of the control group was 58.56±19.22 years. T test was performed to evaluate the homogeneity of the groups and no significant difference was observed (p>0.05). The mean age of the patients that developed pressure ulcers were 68.56 ± 14.34 and the mean age of the patients that did not develop pressure ulcers were 57.22 ± 18.73 years.