Kalanlar ve gidenlerin gözünden Bulgaristan'dan Türkiye'ye göçler (1989): Öncesinde ve sonrasında yaşananlar
Immigration from Bulgaria to Turkey (1989) through the eyes of the remaining and the going: Before and after the immigration
- Tez No: 784396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA TUNA KOCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tarihsel süreç içinde Anadolu toprakları birçok göçe sahne olmuş ve binlerce göçmene ev sahipliği yapmıştır. Bu topraklara zaman zaman Balkanlardan da göçler olmuştur. Özellikle Osmanlı Devleti'nin duraklama ve dağılma dönemlerinde Balkan coğrafyasından yoğun göçler yaşanmıştır. Bu göçlerden en önemlilerinden birisi Bulgaristan'da yaşayan Türklerin göçüdür. 1878 yılından 1989 yılına kadar çeşitli sebeplerle Bulgaristan'dan Anadolu topraklarına göçler olmuştur. Araştırmanın amacı, 1989 yılında Türkiye'ye göç etmeyip Bulgaristan'da yaşamaya devam eden Türkler ile yine aynı dönemde Türkiye'ye göç etmeyi seçmiş Türklerin bu süre içinde gözlemledikleri ya da yaşadıkları siyasi ve sosyal havayı değerlendirmek ve göç öncesinde ve sonrasında yaşananları, yaşayanların gözünden tespit etmektir. Çalışmanın kapsamını, zorunlu göç sonrası Türkiye'ye göç eden Türk göçmenler ile Bulgaristan'da kalan Türklerin siyasi, ekonomik ve sosyal hayat hakkındaki görüşleri oluşturmaktadır. Araştırma nitel olarak tasarlanmış ve nitel araştırma desenlerinden durum çalışması ile desenlenmiştir. Çalışmanın verileri yapılandırılmış bir görüşme formu ile Bulgaristan'da ikamet eden Türkler ve Türkiye'ye göç eden Türkler ile görüşme yapılarak toplanmıştır ve görüşmeler kayıt altına alınmıştır. Verilerin analizinde nitel veri analizlerinden betimsel analizi kullanılmıştır. Bu kapsamda veriler kodlanmış ve kategorilere ayrılmıştır. Kodlar ve temalar düzenlenmiş ve bulgular tanımlanıp yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, Anatolian lands have witnessed many migrations and hosted thousands of immigrants. There were also migrations from the Balkans to these lands from time to time. Especially during the stagnation and disintegration periods of the Ottoman Empire, there were intense migrations from the Balkan geography. One of the most important of these migrations is the migration of Turks living in Bulgaria. From 1878 to 1989, there were migrations from Bulgaria to Anatolia for various reasons. Its aim is to research the political and social atmosphere observed or experienced by the Turks who chose to immigrate to Turkey in the same period as the Turks who did not immigrate to Turkey in 1989 but continued to live in Bulgaria, and to determine what happened before and after immigration. The scope of the study consists of an observation covering the political, economic and social life of the Turkish immigrants who migrated to Turkey after the forced migration and the Turks who stayed in Bulgaria. The research was qualitatively designed and It was designed with a case study, one of the qualitative research designs. With an interview form that identifies the data of the study, the interviews with Turks residing in Bulgaria and Turks immigrating to Turkey were collected and their interviews were recorded. descriptive analysis, one of the qualitative data analysis, was used in the analysis of the data. In this context, the data were coded and categorized. Codes and themes were organized and findings were defined and interpreted.