Karides (penaeus kerathurus, forskal, 1775) yetiştiriciliği üzerine araştırmalar
- Tez No: 7844
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA G. ALPBAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu çalışmada karides yetiştiriciliğinde larva üretimi ve büyütme denemeleri üzerinde araştırmalar yapılmıştır. İzmir Körfezi "nde en fazla miktarda avlanan ve ekonomik değeri yüksek olan Penaeus kerathurus türünün, yetiştiricilik yoluyla üretim imkan larının arttırılmasını sağlamak amaç edinilmiştir. Ege Bölgesi! ve İzmir yöresinde yetiştiriciliğe uygun sahaların potansiyel ba kımından yüksek olması, iklim koşullarının uygun olması, karide se olan talebin yüksekliği gibi faktörlerin yanında üretim tekniği açısından ortaya çıkabilecek sorunların çözümü düşünülmüştür. Haziran-Ağustos aylarında doğadan temin edilen Penaeus kerathurus türü damızlık karideslerde ortalama canlı ağırlık 35.6 + 0.41 gr. ve total boy 16.5 T 0.26 cm. bulunmuştur. 01- gun-yumurtah dişi karidesleı; özel olarak hazırlanan yumurtlatma havuzu ve tanklara konulmuşlardır. Yumurtlatma sistemlerinden Japon ve Galweston (Fransız) sistemleri bina dışı ve içindeki düzeneklerde denenmiştir. Japon yumurtlatma sistemiyle elde edilecek larvaların maliyetinin daha ucuz ve verimli olacağı tah min edilmiştir. Yumurtalarını bırakmayan damızlık karideslerden bazılarına (3 adet) göz koparma işlemi uygulanarak yumurtlatma gerçekleştirilmiştir. Ancak kuluçkalama esnasında yumurtalardan çıkış oranının ve larvalarda yaşama yüzdesinin düşük olduğu göz lenmiştir. Larvalarda gelişme, her safhadan alman örneklerle, bino- külerde incelenerek kontrol edilmiştir. Larvaların beslenmesinde; diatom (Phaedacthylum sp., Chaetoceros sp.) ve mikro-alg (Tet- raselmis sp., Duneliella sp.) karışık kültürleri (soya küspesi öz suyu), rotifera (Brachionus plicatilis), Artemia salina nauplii, metanauplii ve ergin bireyleri, farklı ham protein oranlarındaki karma yemler ile bazı deniz canlıları etinden (karides, yengeç, sardalya, beyaz balık eti) yararlanılmıştır. Yapılan iki deneme sonucunda 18.000 adet genç-yavru karidesler, 1.5 aylık süre sonucunda elde edilmiştir. Üç farklı boy grubundaki bu bireylerde; 1. grupta ortalama canlı ağırlık (W) 0.40 T.0.04, total boy (L) 2.3 + 0.22, 2. grupta ortalama canlı ağırlık (W) 4.70 + 0.09, total boy (L) 4.7 + 0.16, 3. grup ta ortalama canlı ağırlık (W) 3.0 + 0.06, total boy (L) 7.8 + 0.15 şeklinde saptanmıştır. Larva üretiminde karşılaşılan temel sorunlar; besleme, yem temini, su sıcaklık değişimleri, suyun kalitesi şeklinde be lirlenmiştir. Özellikle Ağustos-1987 içinde, akşam-sabah su84 sıcaklık farkının + 8 °C'yi bulması larvaların yaşama yüzdesinin düşmesine neden olmuştur. Zoea dönemi larvalarının beslenme sinde; yetiştiricilik ortamındaki yem zenginliğinin önemi büyük olup, gelişme ve yaşama yüzdesi oranı ileri safhalardaki başarı oranım belirlemektedir. Larva üretimi denemelerinde, ortalama su sıcaklığî 25.0 T 3 °C, ortalama doymuş 02 6 mg/lt., pH 8 civarında ve tuzluluk değerleri %o 35-40 arasında saptanmıştır. Çok sıcak günlerde tuzluluğun aşırı yükselmesi söz konusu olup, tehlike düzeyinde düşük miktarda tatlı su ilavesi yapılmıştır. Yavru karidesleri büyütme çalışması Homa Dalyan saha sına kurulan padokta (10x10x1.0 m.) yürütülmüştür. Başlangıçta ortalama canlı ağırlığı 1.0 gr. olan bireyler, 15 adet/m2 şeklin de stoklanmıştır. Yem olarak, yengeç ve çeşitli molluska etleriyle beraber karma yem kullanılmıştır. Su sıcaklığının hızlı bir düşme göstermesi sonucunda, gelişme düşük olmuştur. Kasım-Aralık ayı döneminde büyümenin olmadığı ve örneklemelerde 3.0 gr.'lık bi reylerden sonra gelişmenin durduğu gözlenmiştir. Karma yemle besleme denemelerinde, % 40 Ham Protein içeren yemlerin larvaların büyütülmesinde olumlu sonuç verdikleri saptanmıştır. % 30 ve % 35 Ham Proteinli yemlerinde besi çalış malarında yeterli gelişmeyi sağladıkları gözlenmiştir. Ayrıca bazı deniz canlılarının etlerinin kullanılması, yem alımı ve gelişme bakımından olumlu sonuç vermektedir. Yurdumuzda yapılabilecek karides yetiştiriciliği çalışma larında, ekonomik ve kârlı bir işletme için öncelikle teknik bilgi yeterliliği ve uygun bir üretim sahasında kullanımı esas alın maktadır. Bu çalışma ile çok sayıda larva üretiminin mümkün olduğu, büyütmenin padok yada havuzlarda yapılabileceği uygula malı olarak gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study larvae production and growment experian- ces at shrimp breeding had been investigated. It's aimed to improve the production possibilities the species of Penaeus ke- rathurys which could catch a lot and have an economical im portance in İzmir Bay by breeding. We thought to solve the pro duction problems besides the high potansial of breeding areas, suitable, climate conditions and high demand to shrimps at Iz mir and Aegean region. Mature shrimps Penaus kerathurus which had catched from nature were about 35.6 T 0.4 gr., live-weight and 16.5 * 0.26 cm. total length. Mature-egged shrimps had taken to the special spawning pools and tanks. Japan and France (Galweston) spawning methods had practiced at in door and outdoor systems. Its thought that Japan methods was more abondance and cheaper. EyestaJktablation? - method had practi ced to the some of the mature shrimps (3 female) which couldn't led their eggs. But it had seen that the ratio of lar vae and their live-power were rather low. The improvement of larvae were controlled by samples at each period. Larvae were feed -i by diatomae (Phaedocthylum sp., Chaetoceros sp.), Micro-alg (Tetraselmis sp., Duneliella sp.), poli cultures (Soybean oil-cake's vital), rotifera (BrachionuS' plicatilis), Artemia salina nauplii, metanauplii and mature indivi duals, mixed food with different" row protein levels, some sea production meats (craps, shrimps-, sardine, white meated fishes). At the end of 2 experiments 18.00 juvenilsh a, v. had taken in 1.5 months period. These were in 3 different length groups as (1) avarage live weight 0.40 + 0.04 gr., total length 23 + 0.22, (2) avarage live weight 1.70 + 0.09 gr., total length 4.7 + 0.16 cm., (3) avarage live weight 3.0 + 0.06 gr., total length 7.8 + 0.15 cm. The main problems at the production were feeding, to get foods, chancing of water temperature and water-quality. Especially differances of water temperature about + 8 C from morning to the evening had caused to low the living ratio in August-1987. At the feeding of zoea larvae the abondence of foods are very important and it determinates the ratio of suc cess at future period of shrimps.86 During the experiments average water temperature was 25 + 3 °C, oxygen consantration 6 mg/lt., pH 8 and salinity %Q 35-40. The salinity ratio had raised at very hot days, in this condition freshwater had added inrather low amount. Growing up: the juvenils had done at cages (10x10x1.0 m.) in Homa lagoon. It had stocked 15 gr/m2 by 1.0 gr. weight shrimps and feed by crap, mollusca and mixed foods. Because of falling; down the water temperature speedly, improvement had been rather low and stoped at 3.0 gr. in November-December. At the feeding experiments by mixed foods that inclu- dies row protein 40 %, positive results were taken on larvae improvement. It showed that row protein as 30 % - 35 %, couldn't be sufficient. Using of sea products as a food made more improvement on larvae. Economical foundation on shrimp breeding studies, tech nical knowledge and choosing of a suitable place are essential. We tried to show that shrimp larvae could product at pools or pages-.-.;.