Açık havuzlarda japon balığı (Carassius auratus L.) yetiştiriciliği
  1. Tez No: 7843
  2. Yazar: BELGİN TEMELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA G. ALPBAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Japon balıkları (Carassius auratus L. 1758) talebi oldukça fazla olan, 3 aylık sürede pazarlama boyuna ulaşan, kolaylıkla yetiştiriciliği yapılabilen önemli bir akvaryum baliğidir. Bu balıklar orta sertlikte, 20-25 °C sıcaklık, 6.5-8.5 H+ iyonları, 6-8 ppm oksijen konsantrasyonu olan su koşullarında ra hatlıkla yaşamlarını sürdürebilmektedir. Ayrıca kötü ortam şan larına toleranslarının yüksek olmasıda yetiştiriciliğinin yapılma sında tercih nedeni olmaktadır. Ege ve Akdeniz bölgelerinde açık havuzlarda asıl ürün yada sazan çiftliklerinde yan ürün olarak yetiştiriciliği yapılabi- cek oları japon balıkları, 1989 yıl başı fiyatları i:.e 1500-2000 'l/adet değer bulmuştur. ülkemizde henüz yeterli v^ yaygın bir üretimi olmayan janon baliği dünyada birçok ülkede önemli bir işkolu ve gelir şartları konularında karşılaşılabilecek sorunlar çözümlenmiş bu lunmaktadır. Türkiye'de de üretimin yaygınlaşnrıimas) halinde yurtiçi ve yurtdışında herhangi bir pazar sorununun olmayacağı bilinmektedir. Japonya'da sadece Yamato Bölgesinde 301) adet japon balığı çiftliğinin bulunduğu, 60.000.000 adet/yıl üretim yaptıkları ve bu balıkları yurtiçi ve dışına rahatlıkla pazarlayabildikleri bi linmektedir. Ülkemizde bugüne değin sadece amatör kişilerce yetişti riciliği olan japon balığının öneminin belirlenmesi ve konuya açıklık getirilebilmesi amacı ile yapılan bu çalışma Ege üniver sitesi Su Ürünleri Yüksekokulu Bornova Tesislerinde yürütülmüş tür. Okul koşullarında önceden elde bulunan tülkuyruk (Veiltail) japon balıkları fenotiplerine göre değerlendirilerek 3 ayrı grup (alaca pullu, alaca pulsuz, kırmızı pullu) oluşturulmuş tur. Grupları temsil eden anaçlardan yan kontrollü yöntemle yu murta alınarak elde edilen larvalardan 1500'er adeti tesadüfi ör nekleme iie seçilmiş, 6 aylık dönem boyunca izlenmiştir. Balıklara vücut ağırbriannın % 2-3'ü oranında toz yem, daphnia sp. verilmiştir. Deneme balıklarının canlı ağırlık ve total boylarında görülen büyüme oranlan aylık periodlarla takip edLe- rek sonuçlar grafikler halinde bildirilmiştir-.36 Aiaca pullu ve Alaca pulsuz gruplarında Kırmızı puiiu gruba göre daha hızlı bir* büyüme olduğu görülmüştür* Kırmızı puiiu grubundaki büyüme ise literatürde beiir.tiien sınırlar içinde olmuştur. Genel olarak büyüme uygun oranlarda gerçekleşmiştik. Balıklarda görülen gelişmenin böylesine hızlı olması, kısa sürede pazara sunulabiimeleri açısından öncrr, taşımaktadır. Balıklarda ayrıca renk, kuyruk tipi ve pulluluk oranı kri terleri ele alınmıştır. Her 3 grupta çift kuyruklu balık oranının önemli derecede yüksek olduğu görülmüştür. Kırmızı pullu gru bunda yeşil pullu balık miktarının % 63 olması pullu balık oranını yükseltmiş, diğer iki grup ise pulsuz balık oranının fazla olduğu saptanmıştır. Balıklarda gözlenen renkler ise değişen oranlarda yeşil ile kırmızı renkler arasında dağılmıştır. Deneme sonucunde elde edilen sonuçların fazla değişken lik yüsieriücsi bu balıklarda daha önce bir seleksiyon çalışması vac.'.imama.sınöar'. kaynaklanmıştı?. Fakat ilk defa uygulanan bir seleksiyon çaliŞiiıasınm sonucu olarak değerlendirildiğinde elde edilen değerler olumlu ve ümit veıic: bulunmuştur. Yapılan çalış malar deneme süresi ile sınırlarujinlmayarak devamlılığı sağlan mıştır. Böylece istenilen özelliklerin çok daha yüksek oranlarda elde edilmesi sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
37 MARY Goldfish is an important aquarium fish that has so much demand, can be market in 3 months and breed easily. These fishes can live İn water conditions as meddium hardness, 20-2.5 C temperature. 6,5-8,5 pi], 6-8 ppm. Oxggen consantration..In addition this fishes, are prefered because of tolerances limits (0-35 C temp,, 4 ppm oxygen cons.) of them. Goldfishes could breed in Open pools as an essential or a se conder product at farms of carps at Aegean and Mediterranean regions. They had sold from 1500-2000 TL/per at the begining of ooun trv a“=._ o ' ”?“ ! sr~_ of income in the world* The s e fishes car :c sJd.ind transported between many countries. Vv he. never Turkey ^nake its production more suff icient. there wouldn't he rcny market problem. There are 300 goldfish farms in Japan at Yam at o region and their productions aı e 60. 000. 000 fishes peryear, This study which have been carried or. ”Breeding of Goldfish (Carassius auratus L. 1758) in Open Pools“ at Aegean University Fisheries College's foundations of Bornova, aimed de termination the importance of these fishes. Mature goldfishes had divided into 3 groups as Piebald Scaled, Piebald Scaless. Red Scaled. They had spawned by half controlled method and 1500 juvenils choosed by chance sampling from groups and fellowed for six months. Fishes had feed by granule foods and daphnia sp. as 2-3 percent of their weight. The growing proportions (weight, total length) of them were recorded per month and the results had been given as graphics. It was seen that piebald scaled and scaleless groups are growth up more than the red Scaled group. But the growth of r^â scaled group was also into the knowledge of literature limits The speed of growing is important fc r getting to market size38 Fishes were investigated according to their color, type of t-3.il and scaled-scaleless too. The ratio of double r.ai!eq”~fis- hes have been hight in all groups. Scaleless fishes amount were hight in piebald scaled and scaleless groups, red scaled group was scaled because of 63 percent scaled-green fishes. The change of colors were distrubuted in different ratio from green to red. Variation of the results are for the reason that it was the first selection study. But as in this conditions the results are sufficient and encouraged. Studies would be more efficient an the characters by making right mating program and conti- nious selection.