Belediyelerde yeşil bütçeleme yaklaşımı: İzmir Büyükşehir Belediyesi örneği
Green budget approach in municipalities: Case of Izmir Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 784402
  2. Yazar: RAHMİ ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜKAN KUTLU KORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
18. yüzyılın ikinci yarısında başlamış olan Sanayi Devrimi, insan hayatını etkileyen pek çok alanda sonuçlar doğurmuştur ancak bunlar arasında en önemlisi çevre sorunlarının ortaya çıkmasıdır. Nüfus artışı, sanayileşme, kentleşme ve enerji kullanımı faktörlerin çevre kirliliğini hızlandırması nedeniyle çevre sorunlarıyla mücadeleyi ve sürdürülebilirliği önemli bir konu haline getirmiştir. Çevre sorunları ile mücadelede kamu politikası araçlarından olan bütçenin kullanımı önem arz etmektedir. Yeşil bütçeleme, çevre sorunlarına bir çözüm bulmayı amaçlamaktadır ve bu sorunlarla mücadelede kaynakların sürdürülebilirliğini amaçlayan bir yaklaşımdır. Yerel düzeyde önemli bir kurum olan belediyelerin, bütçelerini oluştururken yeşil bütçeleme yaklaşımıyla hazırlanması bu çevre sorunlarının ortadan kaldırılmasında veya önlenmesinde büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2012-2021 yıllarını kapsayan çevre yönetimi hizmetleri incelenmiştir. Stratejik yönetim çerçevesinde idarenin stratejik plan, performans programları ve faaliyet raporlarında belirlediği hedeflere ne kadar ulaşılabildiği ve çevrenin korunması kapsamında yapılan harcamaların bütçe tutarlılığı ortaya konulmuştur. Araştırma kapsamında doküman incelemesi yöntemi kullanılmış olup, beş ana hizmet altında sürdürülebilirlik ve çevre yönetimi açısından incelenmiştir. Bu hizmet alanları içerisinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yürütmüş oldukları projeler kapsamında performans programı ile hedeflenen göstergelerin gerçekleşmelerine ve sapmalarına yer verilmiştir. Bunun yanı sıra projelerde yaşanan sapmaların altı çizilerek yeşil bütçeleme kapsamında yapılan harcamaların toplam bütçe harcamaları içerisinde ki payına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution, which began in the second half of the 18 st century, has had consequences in many areas that affect human life but most importantly is the emergence of environmental problems. Environmental problems and sustainability have become an important issue due to increases in environmental pollution factors such as population growth, industrialization, urbanization and energy use. The use of the budget as a public policy tool is important in the fight against environmental problems. Green budgeting aims to find a solution to environmental problems and it is an approach to sustainability of resources in dealing with the problems. The preparation of municipalities, which are a major institution at the local level, with a green budgeting approach, is of great importance in eliminating or preventing these environmental problems. In this study, the environmental management services of İzmir Metropolitan Municipality were examined in 2012-2021. Within the framework of strategic governance, the budget consistency of expenditures made under the protection of the environment has been determined by the administration's objectives in strategic plan, performance programs and activity reports. The research uses the document review method and it is examined in terms of sustainability and environmental management under five main services. These service areas include the realization and deviation of the projections targeted by the performance program within the scope of the projects carried out by the İzmir Metropolitan Municipality. As well as underlining the deviations in the rojs, the share of the expenditures made under the green budgeting was included in the total budget expenditures.