COVİD-19 pandemi döneminde ilkokul düzeyinde uzaktan eğitime yönelik paydaş görüşlerinin incelenmesi
Distance education at primary school level during the COVID-19 pandemic period analysis of stakeholder opinions on
  1. Tez No: 784401
  2. Yazar: ŞEYMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın temel amacı COVİD-19 Pandemi döneminde uygulanmasına ağırlık verilen uzaktan eğitime yönelik ilkokul düzeyinde sınıf öğretmenlerinin, öğrencilerin ve velilerin görüş ve önerilerini tespit etmektir. Araştırmada nitel araştırma yönteminden faydalanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Kilis ilinde bulunan 45 sınıf öğretmeni, 45 öğrenci ve 45 veli olmak üzere 135 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından 3 ayrı çalışma grubuna ayrı ayrı hazırlanmış içerisinde demografik özelliklerin ve görüşme sorularının yer aldığı“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”uygulanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi uygulanmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen verilere göre, sınıf öğretmenleri uzaktan eğitimi en çok eğitim-öğretimde devamlılığı sağlayabilmek adına avantajlı görürken; süreçteki en büyük sıkıntının çeşitli sebeplerden ötürü derslere katılımın az olması olarak görüşlerini bildirmişler ve bu sorunlara çözüm olabilecek çeşitli önerilerde bulunmuşlardır. Çalışmaya katılan ilkokul öğrencileri ise uzaktan eğitimi en çok mekân ve zaman açısından esneklik sağlamasından dolayı avantajlı görürken; internet bağlantısından kaynaklı kesintilerin yaşanması ve yeterli teknolojik araç-gerece ulaşılamamasını sınırlılık olarak ifade etmişler ve buna yönelik önerilerini belirtmişlerdir. Veliler ise uzaktan eğitimi, eğitim-öğretimde devamlılığı sağlayabilmesi noktasında avantajlı görüp, internet erişiminin olmaması ve teknolojik araç-gereçlerin yetersizliğini olumsuzluk olarak belirtmişler, sürece yönelik çeşitli önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the opinions and suggestions of elementary school teachers, students and parents on distance education, which is focused on the implementation during the COVID-19 Pandemic period. Qualitative research method was used in the research. The study group of the research consists of 135 participants, 45 elementary school teachers, 45 students and 45 parents in Kilis. As a data collection tool in the research, the“Semi-Structured Interview Form”, which was prepared separately by the researcher for 3 different study groups, was applied, including demographic characteristics and interview questions. Content analysis was applied in the analysis of the data. According to the data obtained as a result of the interviews, while the elementary school teachers see distance education as the most advantageous in terms of providing continuity in education; They stated that the biggest problem in the process was the low participation in the courses due to various reasons, and they made various suggestions that could be a solution to these problems. The elementary school students who participated in the study, on the other hand, saw distance education as the most advantageous because it provides flexibility in terms of space and time; They stated that the interruptions caused by the internet connection and the lack of access to sufficient technological tools and equipment are limitations and they have stated their suggestions for this. Parents, on the other hand, saw distance education as advantageous in terms of providing continuity in education, stated the lack of internet access and the inadequacy of technological tools as negatives, and made various suggestions for the process