I-N, 2-0-dikloroasetil-N-(o, m ,p) metilfenilaminometil-2-naftolün bazik ortamda halka oluşturma reaksiyonu
- Tez No: 78444
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Bu çalışmada : 1. Naftolik Schiff bazları (164) elde edilmiştir. 2. Naftolik Schiffbazları (164) NaBH4 ile indirgenmiş amin bileşikleri (165) elde edilmiştir. 3. Aminlerin (165) kloroasetilklorür ile muamelesi sonucu açil türevleri (166) elde edilmek istenmiş ancak diaçil türevleri (169) elde edilmiştir. 4. Diaçil türevlerinden (169) bazik ortamda halka kapanması ile 1,4- naftoksazepinonlar (167) elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapılan I.R., U.V., 'H-N.M.R. ve 13C-N.M.R. (DEPT) spektrumları ile tayin edilmiştir. Rı CH ==N OH R3 CH, NH OH R2 R3 (164) (165) CH, N o -=° ©=0 CH2C1 CH2C1 (169) a)R! = R2 = R3 = H b)R! = CH3,R2 = R3=H c)Rı = R3=H,R2=CH3 d) Ri = R2 = H, R3 = CH3 R3 CH, N, OH ?=° (167) (166)
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work : 1. The naphtolic Schiff bases (164) were obtained. 2. The naphtolic Schiff bases (164) were reduced with NaBH4, amine compounds (165) were obtained. 3. The amines (165) were treated with C1CH2C0C1 to obtain the acyl derivatives (166), but diacyl derivatives (169) were obtained. 4. From the diacyl derivatives (169) 1,4-naphtoxazepinones (167) were obtained in base with a ring closure. The synthesised compounds (164,165,167,169) structures were determined by I.R., U.V., 'H-N.M.K and 13C-N.M.R. (DEPT) spectra. N. (164) ^ R3 CH - N ? i C=0 CH2C1 I CH2CI (169) a)R! = R2 = R3 = H b)R1=CH3,R2 = R3=H c)R1 = R3 = H,R2 = CH3 d)R1 = R2 = H,R3 = CH3 R2 R3 (167) (166)